Nawigacja okruszkowa
Widok zawartości stron

Na co zwrócić uwagę przy wyborze funduszu

 

Zanim przystąpimy do omawiania tytułowego tematu, chcielibyśmy zwrócić uwagę na to kiedy warto zadać sobie pytanie „No dobrze, to jaki fundusz kupić".

Niestety praktyka pokazuje, że osoby zainteresowane inwestowaniem w fundusze, zaczynają rozmowę o tym od tego pytania. Jest to typowa „droga na skróty". Nie ma bowiem cudownego funduszu, który pasowałby wszystkim inwestorom. A skoro nie ma idealnego dla wszystkich, to trzeba przed próbą odnalezienia tego „pasującego dla mnie", odpowiedzieć sobie na kilka pytań, m.in.  o oczekiwane zyski, akceptowaną stratę, czas inwestycji. Mówiąc innymi słowy, trzeba się przygotować.

Brak takiego przygotowania skutkuje zazwyczaj niedopasowaniem składu portfela do oczekiwań, a to z kolei niesie za sobą ryzyko podejmowania błędnych decyzji pod wpływem nadmiernych emocji (np. przedwczesną sprzedaż, za późne kupno, postawienie wszystkiego na jedną kartę  - kupno jednego funduszu, wybór funduszy zbyt ryzykownych). Stąd już tylko malutki kroczek do strat i frustracji z tym związanych.

Dlatego podkreślamy, że zanim inwestor zacznie szukać konkretnego funduszu do kupna, powinien odrobić pracę domową czyli przejść po kolei przez proces budowania portfela.


Zobacz również:

Przyjrzyj się dokładnie wynikom

Sprawdź jakie opłaty pobiera fundusz

Przejrzyj dokumenty funduszu

podziel się: poleć stronę