Nawigacja okruszkowa
Widok zawartości stron

Inwestowanie w fundusze - krok po kroku


Inwestowanie w fundusze wcale nie musi być trudne. Wystarczy zbadać swoje potrzeby i możliwości, a później postępować według prostych zasad.

My wyróżniliśmy 3 kroki:

 1. Sprawdź jakim jesteś inwestorem?
  Pierwszym krokiem jest określenie potrzeb, możliwości i naszego podejścia do ryzyka. Mówiąc w skrócie, ile inwestor pragnie zarobić, jakie ryzyko jest w stanie podjąć, na jaki okres chce zainwestować i jakie kwoty. Odpowiedzi na te i podobne pytania, powinny pozwolić określić profil inwestora. To z kolei będzie determinowało wybór instrumentów i proporcje podziału portfela np. dla inwestora agresywnego 90% fundusze akcyjne, 10% pieniężne, dla zrównoważonego 50% dłużne, 50% akcyjne.
  Takie badanie jest bezbolesne i trwa nie więcej niż 5 minut. Spróbuj
   
 2. Wybierz modelowy portfel i wyszukaj fundusz
  Następnym krokiem jest dobór funduszy i momentu kupna czyli jakie konkretnie fundusze kupić i kiedy. Warto się tu posiłkować analizą zarówno historycznych wyników funduszy jak i informacjami o strategii, zarządzających funduszem oraz opłatach.
  Pomocne mogą być w tym takie narzędzia jak: wyszukiwarka funduszy, czy podpowiedzi specjalistów.

  No dobrze ale kiedy kupić? Problem z doborem odpowiedniego momentu na kupno, można rozwiązać wybierając prostą strategię uśredniania. Wielokrotnie będzie mniej zyskowna niż jednorazowy zakup "za całość" ale zmniejszy prawdopodobieństwo "kupna na górce" i emocje z tym związane. A złe emocje potrafią być bardzo złym doradcą w inwestowaniu.
   
 3. Dopasuj portfel do koniunktury
  Zbudowanie portfela funduszy to jednak nie koniec pracy. Co zrobić, jeśli mamy dodatkowe środki i chcemy je zainwestować? Co zrobić, gdy nasze fundusze akcyjne urosły i stanowią 80% portfela zamiast 50%, które założyliśmy? Odpowiedzią na te pytania może być zastosowanie prostych strategii dopasowujących portfel do zmieniających się warunków rynkowych i sytuacji inwestora.

  Planując aktywne zarządzanie portfelem funduszy, warto pamiętać o aspekcie podatkowym. Operując w ramach tzw. funduszy parasolowych, możemy uzyskać odroczenie podatku od zysków kapitałowych do czasu wypłaty środków.

Inwestowanie w fundusze nie musi być trudne!

Decyzje w każdym z tych 3 etapów można podejmować na podstawie bardzo skomplikowanych analiz lub prostych mechanizmów, które będzie potrafił użyć nawet mniej doświadczony inwestor. Wykorzystując narzędzia dostępne m.in. na bossafund oraz proste strategie opisane w dziale Edukacja, można efektywnie zarządzać swoimi oszczędnościami nie poświęcając na to zbyt wiele czasu.

podziel się: poleć stronę
Widok zawartości stron
Niniejszy materiał, przygotowany przez DM BOŚ S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny, prezentowany jest w celach edukacyjnych i nie stanowi porady prawnej oraz nie jest rekomendacją osobistą w ramach świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego zgodnie z przepisami prawa. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.