Nawigacja okruszkowa
Widok zawartości stron

Strategia uśredniania DCA

 

„Gdyby akcje były jabłkami i pomarańczami, ludzie reagowaliby logicznie. Kupowaliby ich więcej gdy są tanie a mniej gdy stają się drogie."
                                                     - Warren Buffet

Wielu inwestorów staje przed dylematem, co zrobić jeśli mamy kwotę do zainwestowania, a nie mamy czasu na analizy „kiedy kupić"? Boimy się również kupić „na górce". Jednym z najprostszych rozwiązań jest zastosowanie strategii DCA czyli uśredniania.

Nazwa strategii - D.C.A. – to skrót od Dollar Cost Averaging. Tłumaczenie dosłowne czyli „Uśrednianie kosztu dolara" nie oddaje jej celu przeznaczenia, choć dobrze precyzuje taktykę działania. Dużo poprawniej można by tu użyć jako zamiennika, nazwy „Uśrednianie ceny kupna"  albo szerzej ceny nabycia bo i do pozycji krótkich również się nadaje. To jedna z najstarszych strategii rynkowych, o mechanicznym charakterze, nie związana z Analizą Techniczną ani Fundamentalną i niezależna od około rynkowych informacji  – tu liczy się tylko cena instrumentu, systematyczność i dobrze zaplanowane zarządzanie kapitałem. Skonstruowana na potrzeby rynku akcji ale równie dobrze można ją zastosować do zbudowania portfela funduszy.

Działanie zgodnie ze strategią uśredniania jest proste. Wystarczy systematycznie (np. co miesiąc) kupować jednostki funduszu za stałą kwotę (np. 1000 zł), nie patrząc na cenę tych jednostek. Dzięki temu kupujemy więcej gdy jednostki są tańsze, mniej gdy ich cena rośnie. Czyli dokładnie tak jak chciał Buffet ;)Strategia może być więc stosowana  przez inwestorów, którzy nie posiadają na starcie pełnej kwoty planowanej na inwestycję,  lecz co miesiąc decydują się na przeznaczenie  na ten cel części otrzymywanej pensji lub innego przychodu. Nie ma jednak przeszkód, by w razie posiadania na początku całości kapitału, nie  podzielić go na mniejsze części i systematycznie wydatkować   na zakup jednostek w  zaplanowanych odcinkach czasu (co miesiąc, tydzień, kwartał).

Prześledźmy cały proces działania na przykładzie. Wybrałem do niego jednostki  jednego z dostępnych na polskim rynku funduszy akcyjnych, ale równie dobrze możemy dobierać do portfela cały pakiet różnych funduszy. Nie ma znaczenia jego nazwa, wzrost wartości jednostek ma charakter podobny do innych funduszy tego typu.

 

Zobacz również:

Co jaki czas będziemy kupować?

Jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na systematyczne zakupy?

Wady i zalety metody DCA

podziel się: poleć stronę