Breadcrumb
Web Content Display

Dekalog inwestującego w fundusze

 

1. Przed dokonaniem inwestycji w fundusz ustal horyzont czasowy i określ cele jakie chcesz osiągnąć.

Jeśli będziesz wkrótce potrzebować gotówki (kilka miesięcy do 3 lat) wybierz fundusze bezpieczne (np. obligacyjne), jeśli planujesz długoterminowe lokowanie pozwól sobie na bardziej ryzykowne produkty (fundusze akcyjne, towarowe). Gwałtowna potrzeba wycofania gotówki może spowodować, że zrobisz to w najgorszym możliwym momencie (patrz punkt 6).

2. Zapoznaj się z rodzajem i profilem funduszu, w który chcesz inwestować.

Poznaj jego strategię zarządzania, opłaty i skuteczność zarządzających. Taka wiedza powinna rodzić zaufanie. Monitoruj wyniki i porównuj na tle konkurencji - zbyt duże odchylenia mogą być sygnałem ostrzegawczym o jakichś istotnych zmianach lub błędach.

3. Dopasuj rodzaj funduszu do swojej wrażliwości na ryzyko.

Sprawdź ile wyniosły w przeszłości największe procentowe spadki wyceny od szczytu do dołka w wybranym funduszu – po to by uświadomić sobie i zaakceptować mentalnie, że podobny scenariusz może się powtórzyć.

4. Amortyzuj ryzyko za pomocą dywersyfikacji portfela.

Zamiast wrzucać wszystkie środki do jednego funduszu podziel je na części, przeznaczając na zakup jednostek różnych funduszy.

5. Pamiętaj, że historyczne, szczególnie wysokie stopy zwrotu funduszu nie dają gwarancji podobnych wyników w przyszłości.

Rynki są zmienne i kapryśne, a reakcje inwestorów nieprzewidywalne. Fundusz, który przoduje w danym roku, w kolejnym może być w ogonie, szczególnie jeśli zajdą wewnątrz niego zmiany zarządzających lub polityki inwestycyjnej.

6. Urealnij swoje oczekiwania.

Wartości jednostek funduszy, szczególnie  inwestujących w akcje, nie zawsze tylko rosną lecz poruszają się cyklicznie w górę i w dół. Spadki wycen są naturalnym procesem, nie trać wówczas głowy, pamiętaj, że kupujesz ryzyko a nie komfort.

7. Utrzymuj dystans wobec reklam, podpowiedzi i obietnic sprzedawców funduszy i doradców finansowych.

Ich interes nie zawsze może być zbieżny z Twoim. Miej również świadomość, że nawet wybitni specjaliści nie zawsze są w stanie przewidzieć kierunku ruchów rynku w przyszłości.

8. Nie wpadaj w pułapkę euforii widząc tzw. gorące fundusze, czyli takie, które mogą pochwalić się serią ponadprzeciętnych zysków w ostatnich 2-3 latach.

Często przyciągają one wówczas zbyt wiele świeżego kapitału co prowadzi do spadku efektywności lub po prostu kończy się dobra koniunktura na rynku. Euforia jest złym doradcą, tak samo jak strach powodowany głębokim spadkiem cen jednostek. Aby złagodzić emocje nie wpłacaj od razu całość kapitału lecz podziel go lepiej na części i inwestuj regularnie partiami.

9. Kupuj tanio, sprzedawaj drogo.

Miej świadomość, że największe wpływy pieniędzy do funduszy następują na szczytach giełdowej hossy, najniższe w dołkach bessy. Wyceny jednostek podążają wzorem tzw. „powrotu do średniej" co oznacza, że po spadkach zawsze przychodzą wzrosty, których część prowadzi do nowych, rekordowych poziomów. Pamiętaj również, nawet najlepszy zarządzający miewa gorsze lata.

10. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią wiedzą i umiejętnościami nie spekuluj jednostkami funduszy, polując na dołki i górki.

Jak wskazują liczne statystyki takie działania znacznie pogarszają wyniki w stosunku do pasywnej inwestycji długoterminowej, wymuszając przy okazji konieczność zapłaty podatku jeśli spekulacja nie odbywa się wewnątrz funduszu „parasolowego".
 

Zobacz również:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze funduszu

podziel się: poleć stronę
Web Content Display

 

jak wybrac fundusz otworz rachunek