Breadcrumb
Web Content Display

Zasady opodatkowania funduszy inwestycyjnych


Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem zyski kapitałowe, a do takich zaliczają się zyski z inwestycji w funduszach inwestycyjnych są opodatkowane. W przypadku funduszy inwestycyjnych otwartych (FIO) płatnikiem podatku jest fundusz. Obowiązkiem funduszu jest pobranie należnej kwoty, w momencie gdy klient zgłasza jednostki do odkupienia i realizuje zysk. Stopa opodatkowania wynosi 19 procent.
 

Czy należy o zyskach informować w zeznaniu podatkowym?


Inwestor nie musi zgłaszać informacji o zyskach z inwestycji w fundusze otwarte w żadnym zeznaniu podatkowym. Rozliczenie zysków z inwestycji w fundusze leży całkowicie po stronie towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
 

Jak działa podatek w funduszach inwestycyjnych.


Kupiłeś 20 jednostek funduszu akcji po 100 złotych. Twoja inwestycja w momencie nabycia miała wartość 2000 złotych. Po kilku miesiącach zamykasz ją z zyskiem – jednostki kosztują już 120 złotych. Wartość całej inwestycji w chwili zamknięcia to (120*20 jednostek) 2 400 złotych, czyli zysk wyniósł 400 złotych. Podatek od tej kwoty wyniesie 19%, czyli 76 złotych. Na twój rachunek wpłynie 324 złote.
 

Odroczenie podatku w funduszach parasolowych (subfunduszach).


W przypadku inwestycji w subfunduszach należących do jednego funduszu parasolowego przenoszenie (konwersja) pieniędzy między subfunduszami nie podlega opodatkowaniu. Opodatkowane jest dopiero ostateczne zamknięcie inwestycji.

Przykład:

Kupiłeś 20 jednostek subfunduszu akcji po 100 złotych (wartość inwestycji 2000 zł). Po trzech miesiącach cena jednostki  wynosi 120 złotych (wartość 2400 zł). Zlecasz konwersję jednostek do subfunduszu obligacji, kupując 80 jednostek po 30 złotych, czyli dokładnie za 2400 zł. Po kolejnych sześciu miesiącach jednostka funduszu ma wartość 32 zł. Twoja inwestycja ma wartość 2560 zł.

Postanawiasz wrócić do subfunduszu akcji, którego jednostka  kosztuje teraz 128 zł. Kupujesz więc 20 jednostek subfunduszu akcji, płacąc 2560 zł.

Po kolejnych trzech miesiącach jednostka  subfunduszu akcji kosztuje 125 złotych, czyli wartość twojej inwestycji spadła do 2 500 zł. Umarzasz jednostki. Musisz zapłacić podatek od kwoty ostatecznego zysku, czyli 500 złotych (2500 – 2000). Fundusz pobiera 95 złotych na poczet podatku i wypłaca ci 2405 zł.
 

Fundusze inwestycyjne a zwolnienie z podatku


W przypadku inwestycji w fundusz inwestycyjny w ramach kont emerytalnych (IKE/IKZE), zysk z takiej inwestycji zwolniony jest z opodatkowania stawką 19% po spełnieniu warunków pozwalających na wypłatę środków z konta (nabycie uprawnień emerytalnych).
 

Zobacz również:

Bezpieczeństwo a inwestowanie

podziel się: poleć stronę