Breadcrumb
Web Content Display

Jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na systematyczne zakupy?

 

W przypadku gdy nie posiadamy startowego kapitału, trzeba zastanowić się ile np. co miesiąc będziemy w stanie przeznaczyć na kupno jednostek. W przypadku gdy te kwoty mogą być nierówne np. w jednym miesiącu zaoszczędzimy 500 zł w innym 900 zł, warto przyjąć średnią i ew. nadwyżki w danym miesiącu przenieść na kolejne.

Łatwiej jest w przypadku gdy posiadamy kapitał startowy i nie wiemy czy obecnie jest najlepszy moment na kupno. Wtedy strategia DCA pomoże nam rozłożyć kupno na raty. Trzeba tylko zaplanować okres w którym będziemy budować pozycję. W naszym przykładzie założyliśmy, że będzie to 2 lata więc w przypadku kwoty 24 000 zł kapitału wychodzi, że powinniśmy kupować za 1000 zł miesięcznie.

Jak wygląda to miesiąc po miesiącu pokazuje nam tabela poniżej:

 

Start rozpoczęcia inwestycji przypadł w naszym przykładzie 1 października 2010 r. Co miesiąc budujemy pozycję w portfelu za kwotę 1000 PLN. Po 2 latach mamy w portfelu około 721 jednostki, a średnia cena ich nabycia to 33,30 PLN. Gdybyśmy w tym czasie kupowali równoą ilość jednostek co miesiąc średnia cena wyniosłaby 33,96zł. Mamy więc pierwszą prostą przewagę metody DCA.

Nie uwzględniono tutaj żadnych opłat i prowizji, tylko same ceny nabycia.  Warto  zwrócić uwagę, że rozkład ryzyka działa na naszą korzyść – jeśli cena spada to ilość  kupowanych jednostek wzrasta,  natomiast jeśli kursy znów szybują w górę – kupujemy ich tym mniejsze ilości im wyższe poziomy cen. To bardzo praktyczna zaleta tej metody, również od strony psychologicznej. I zgodna w logice z otwierającym tekst powiedzeniem guru inwestowania.

Poniższy rysunek pokazuje wykres cen jednostek, które nabywaliśmy. Obejmuje on okres od 1.01.2006 r do 29.09.2012. Czerwona linia wskazuje średnią cenę jaką zapłacilibyśmy przez te 2 lata inwestycji czyli 33,30 PLN. Dla porównania dorysowano dodatkową, zieloną linię, która wskazuje poziom pierwszego zakupu. Tyle bowiem teoretycznie zapłacilibyśmy, gdy dokonać jednorazowego zakupu za całe 24 000 PLN – 1 października 2010 roku.:


 

 

Zobacz również:

Wady i zalety metody DCA

podziel się: poleć stronę