Karta funduszu

SUPERFUND Silver Powiązany SFIO - wiadomości

123... 6

Spadek korelacji - paliwo dla funduszu Superfund Trend Plus (strategia typu „B”*)

W ostatnim czasie fundusze Superfund typu managed futures radzą sobie wyśmienicie. Niejednokrotnie zwracaliśmy uwagę, że powiedzenie: „trend is your friend" doskonale oddaje istotę funduszy typu managed futures zarządzanych przez Superfund. W ostatnich latach rynki akcji, obligacji i surowców charakteryzowały się wysoką korelacją. Różne klasy aktywów drożały, jak i przeceniały się jednocześnie podążając za oczekiwaniami dotyczącymi polityki pieniężnej FED'u. Takie reakcje rynku powodowały brak wyraźnych trendów wśród wielu klas aktywów, a w przypadku zarysowania się trendów pojawiały się one jednocześnie na wszystkich rynkach. Powodowało to, że de facto wszystkie rynki poruszały się podobnie. Nie pozwalało to czerpać korzyści z szerokiej dywersyfikacji charakterystycznej dla funduszy Superfund i sprawiało, że osiągane wyniki nie odzwierciedlały w pełni ich możliwości.

STOPY ZWROTU SUPERFUND SFIO TREND PLUS NA TLE INDEKSU RYNKOWEGO WIG

- Superfund SFIO Trend Plus
- WIG

  Superfund SFIO
Trend Plus
WIG
6M 1,51% -12,87%
12M -0,13% -9,62%
24M 14,22% -9,39%
36M 29,22% 2,09%
Wyniki na dzień 31.12.2015, źródło : opracowanie własne

 

Obecnie sytuacja uległa znaczącej zmianie, co odbiło się pozytywnie na wynikach naszych funduszy. Światowemu systemowi finansowemu nie grozi już całkowite załamanie. Sytuacja gospodarcza w różnych krajach świata i na różnych rynkach znacząco się zróżnicowała. Wróciliśmy do normalnych czasów, gdzie problemy jakiegoś banku w Europie niekoniecznie muszą powodować przecenę banków na całym globie.

Z jednej strony obserwujemy ożywienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych oraz zacieśnianie polityki monetarnej, z drugiej luzowanie ilościowe w Europie i Japonii. To zróżnicowanie polityki gospodarczej powoduje, że poziom korelacji między rynkami spada. Inwestorzy obecnie nie szukają odpowiedzi na pytanie czy warto inwestować, dziś pytanie to na jakich rynkach i w jakich sektorach warto inwestować. Zmiana percepcji powoduje, że na wielu rynkach pojawiły się wyraźne trendy. Rynki, które w ocenie inwestorów mają przed sobą dobre perspektywy, rosną. Wystarczy chociażby wspomnieć rynki rozwinięte czy też obligacje krajów azjatyckich. Na drugim biegunie pozostają niektóre surowce, między innymi ropa, gaz i miedź oraz akcje na wielu rynkach wschodzących.

Kluczowy dla sukcesu funduszu managed futures jest poziom korelacji pomiędzy rynkami tzn. odpowiedź na pytanie czy zmiana trendu na jednym rynku oznacza automatyczną zmianę trendu na innym. Jeżeli trendy na rynkach są wysoce współzależne (wysoka korelacja), sytuacja ta negatywnie oddziałuje na potencjał strategii managed futures. Korzystna jest sytuacja niskiej korelacji (niska współzależność). Nie ma idealnego algorytmu służącego inwestowaniu. Każdy algorytm  myli się statystycznie określoną ilość razy. Niska korelacja – więcej niezależnych od siebie trendów na rynkach pozwala strategii Superfund opartej na algorytmach pokazać swoje prawdziwe możliwości. Nie było to możliwe, gdy korelacja była bardzo wysoka, kiedy to mając do dyspozycji 150 rynków kontraktów terminowych de facto mieliśmy jeden, gdyż wszystkie rynki determinował jeden czynnik pod nazwą „strach o finansowy armagedon".

KORELACJA W LATACH 1997-2015 I WYNIKI MANAGED FUTURES

Źródło: Bloomberg, opracowanie własne

 

Kluczowe znaczenie korelacji potwierdzają wykresy ukazujące korelacje między S&P500 i EURUSD oraz S&P500 i pszenicą, gdy zestawimy je z wynikami funduszu Superfund typu managed futures od powstania funduszu w roku 1996. Warto zwrócić uwagę, że od 1996, aż do wybuchu kryzysu w 2008r. EURUSD, jak i pszenica były zazwyczaj ujemnie skorelowane z S&P500, a nawet gdy poruszały się w tym samym kierunku to siła korelacji była niewielka i nie przekraczała 0,2. Dopiero wraz z wybuchem kryzysu nastąpił znaczący wzrost współzależności, który utrzymywał się na wysokich poziomach przez kilka lat. Obecnie wyraźnie widać spadającą korelację między klasami aktywów i jej powrót do poziomów sprzed kryzysu. Niższa korelacja aktywów pozwala czerpać wartość dodaną z szerokiej dywersyfikacji, a stabilność trendów z ostatnich miesięcy przekłada się na dynamiczny wzrost funduszy Superfund typu managed futures.

PERSPEKTYWY DLA KONTYNUACJI TRENDÓW

Obecnie Superfund SFIO Trend Plus czerpie korzyści między innymi z silnych trendów wzrostowych na rynkach obligacji - szczególnie w Azji.  Z kolei w obszarze rynków surowcowych obserwujemy spektakularny trend spadkowy na rynku ropy, miedzi i niklu. Spowolnienie w Chinach oraz porozumienie dotyczące zniesienia sankcji na Iran odciskają wyraźne piętno na cenach surowców. Możliwości zajmowania krótkich pozycji przez fundusz pozwala maksymalnie wykorzystać zaistniałe okoliczności. Również na rynku walutowym mamy do czynienia z silnymi trendami - napędzanymi decyzjami banków centralnych. Czynniki stojące za obecnymi trendami nie powinny ulec znaczącym zmianom w najbliższych miesiącach. Powinno to w dalszym ciągu pozytywnie wpływać na wyniki funduszu. Uważamy, że obecna sytuacja to nie tylko chwilowe zjawisko. Strukturalnie zmieniły się warunki rynkowe. Spadek korelacji pomiędzy rynkami pozwala na pełniejsze wykorzystanie szerokiej dywersyfikacji - algorytmy Superfund, które w latach 1996 - 2008 dały zarobić inwestorom ponad 20% rocznie, mogą znów mieć swój czas.


Zobacz szczegółowe wyniki funduszu Superfund SFIO Trend Plus »

Zobacz szczegółowe wyniki funduszu Superfund SFIO B »


* Strategia managed futures ma zastosowanie w funduszach Superfund SFIO Trend Plus, Superfund SFIO B, Superfund SFIO C

autor: Departament Zarządzania i Analiz Superfund TFI S.A.
Widok zawartości stron