Nawigacja okruszkowa

Ścieżki nawigacji

Lista artykułów

Skarbiec TFI o sytuacji na rynkach w styczniu 2020 roku

W styczniu zagraniczne indeksy akcji znalazły się ponownie w pobliżu lub powyżej historycznych szczytów, a końcówka miesiąca przyniosła przecenę wywołaną epidemią koronoawirusa w Chinach.

Koronawirus (2019-nCoV) jest nowym wątkiem, który wpływa obecnie negatywnie na Chińską i globalną gospodarkę. Na 5 lutego potwierdzonych przypadków zachorowań było już 24,324 z czego 490 okazało się śmiertelnych (2%). Kilka istotnych faktów:

  1. W przeciwieństwie do SARS i MERS, Chiny zareagowały bardzo szybko i stanowczo na zagrożenie odcinając od świata zewnętrznego łącznie 20-milionowe miasta Wuhan z dwoma pobliskimi miejscowościami
  2. WHO ogłosiło stan zagrożenia publicznego o znaczeniu międzynarodowym, ułatwia to krajom współpracę w kontroli nad rozprzestrzenianiem się wirusa
  3. Dotychczasowa skala wypadków śmiertelnych jest mała, w samych Stanach Zjednoczonych na grypę umiera 80 tys osób rocznie. 490 nie jest jeszcze powodem do globalnej paniki. (Rozumiemy jednocześnie, że śmiertelność w grypie to ok 0,15% a nie 2%)
  4. Wirusy świetnie rozprzestrzeniają się w warunkach pogodowych jakie panują jesienią i zimą, latem zdecydowanie słabiej się rozmnażają więc ostatecznie giną (wraz z wyleczeniem lub śmiercią nosiciela). Dlatego ostatnie wypadki SARS i MERS miały swój szczyt w okolicach czerwca, po czym liczba zachorowań zaczęła maleć aż problem zniknął
  5. Natomiast dużym zagrożeniem jest tempo przyrostu nowych chorych oraz stopień rozprzestrzeniania się wirusa (3-4x wyższe niż wirusa grypy). W minionych 2-óch tygodniach były tylko 2 przypadki gdy przyrost dzienny nowych zachorowań był niższy niż dnia poprzedniego.

Z uwagi na to, że na większość chorób o podłożu wirusowym nie ma lekarstw ponieważ zbyt szybko mutują, to leczy się objawy. Dziś wiemy o podejrzeniu możliwości leczenia wirusa lekami na HIV lub Ebolę. Ze względu na świadomość rygoru procesów przeprowadzania badań, akceptacji i produkcji leków i szczepionek nie wierzymy, że lek lub szczepionka celowane bezpośrednio w 2019-nCoV powstaną w tym roku. Komunikaty spółek giełdowych, które chcą opracować i sprzedawać takie leki traktujemy z przymrużeniem oka.

Mamy jednak świadomość, że część spółek z ekspozycją na rynek chiński może mieć słabe wyniki w 1Q i 2Q 2020. Szczególnie spółki konsumenckie i hardware’owe. Wbrew pozorom problem może (ale nie musi) dotyczyć też niektórych spółek ochrony zdrowia, jako iż wszyscy Chińczycy zostali przestrzeżeni przed wykonywaniem procedur medycznych, które nie są niezbędne do przeżycia. Zatem bardzo ważnym pytaniem, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi, jest ile z planowanych przez konsumentów i przedsiębiorstwa zakupów i inwestycji zostanie przełożonych na drugą połowę roku a ile zostanie straconych.

Dotychczasowe wyniki za 4Q, raportowane przez spółki amerykańskie, są dobre. Na koniec stycznia raporty opublikowało 45% spółek z indeksu S&P 500, 69% z nich pokazało zyski lepsze od oczekiwań analityków. Na podstawie tych danych dynamika zysków za 4Q20 wynosi ok. -0,3%, co jest wynikiem lepszym niż gdy pod koniec roku prognozy wynosił -1,6%. Teoretycznie pomimo lepszych od oczekiwań wyników, ciężko „cieszyć się” z ujemnych dynamik. Jednak charakterystycznym dla inwestorów zachowaniem jest patrzenie w przyszłość. Obecnie analitycy oczekują ponad 9% wzrostu zysków w 2020 roku w USA na bazie ponad 5% wzrostu przychodów, co oznacza nie tylko poprawę wyników ale zdecydowane polepszenie marż netto. Co więcej, dotychczas przedstawione oczekiwania spółek wobec całego roku są lepsze niż zazwyczaj, mniej spółek niż przeciętnie oczekuje pogorszenia w 1Q w stosunku do 1Q19. Na chwilę obecną analitycy nie przejmują się jeszcze koronawirusem, ponieważ publikowane przez nich rewizje zachowują się lepiej niż przeciętnie. Naturalnie nie można wyciągać wniosków o całym rynku na podstawie raportów z mniej niż połowy spółek, zwracamy uwagę na wskaźnik P/E na 2020 rok na poziomie 18,4x co jest wyżej niż 5-letnia średnia 16,7x. Wysoka wycena w przypadku gdy może zabraknąć paliwa (banki centralne lub wyniki spółek może być dla rynku akcji negatywna (poniżej wykres zmiany kwartalnego zysku dla indeksu SP500)).

 

Sprawdź fundusze Skarbiec w bossafund.pl »

 

Autor: Paweł Gierczak – Zarządzający Skarbiec TFI
powrót
Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund

wyszukaj fundusz