Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Dywersyfikacja portfela akcyjnego z wykorzystaniem sektora medycznego i funduszu PZU Medyczny

Obecna sytuacja rynkowa

Od kilku tygodni obserwujemy na rynkach finansowych, głównie akcyjnych, bardzo wysoką zmienność. Przyczyną tego jest oczywiście rozprzestrzenianie się choroby koronawirusowej COVID-19, która został uznana przez WHO za ogólnoświatową pandemię. Skutki krótkoterminowe tej choroby, takie jak kwarantanna, izolacja i zamknięcie poszczególnych branż, a w wielu przypadkach praktycznie całych gospodarek, odczuwamy wszyscy, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Sytuacja nie ma precedensu w globalnej gospodarce. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z administracyjnymi decyzjami o ograniczaniu aktywności biznesowej. Z tego względu, aktualne przewidywania dotyczące przyszłości gospodarczej są obarczone dużo większym ryzykiem niż kiedykolwiek wcześniej.

Dywersyfikacja

W tych warunkach bardzo dużą uwagę obecnych i potencjalnych inwestorów przykuwają rynki finansowe, w szczególności rynki akcyjne. Pojawiają się analizy, komentarze już sygnalizujące bardzo atrakcyjne długoterminowe okazje inwestycyjne. Można byłoby pomyśleć - faktycznie tylko raz na kilka lat taka okazja na rynku może się pojawić. Pytanie, czy już kupić czy jeszcze się wstrzymać, zaczyna nurtować wielu uczestników rynku. Pojawia się pokusa złapania szybkiego zysku, znacznie przekraczającego skumulowany poziom kilkuletniego deponowania środków na lokacie bankowej. W takich sytuacjach, kiedy inwestorzy zaczynają się kierować emocjami, chciwością i chęcią szybkiego zysku, zaczynają zapominać o podstawowych zasadach inwestowania, z których najważniejszą jest dywersyfikacja, której zadaniem jest przede wszystkim zmniejszanie ryzyka inwestycyjnego portfela. Ryzyka, którego w inwestycjach nie da się całkowicie wyeliminować, ale można je efektywnie minimalizować. Profesjonalna dywersyfikacja portfela inwestycyjnego powinna polegać na takim doborze instrumentów do portfela, które są ze sobą jak najmniej skorelowane. Inaczej mówiąc, instrumenty te powinny się różnić między sobą branżą, poziomem ryzyka czy potencjałem inwestycyjnym w ramach przyszłego prognozowanego cyklu koniunkturalnego.

Długoterminowy potencjał

Szukając rynkowych możliwości inwestycyjnych, zawsze patrzymy w przyszłość, która w momencie rozpoczynania inwestycji jest nieznana. Nigdy nie mamy pewności czy interesujące nas strategie inwestycyjne zachowają się zgodnie z wcześniejszymi prognozami. Rozpatrując dzisiaj różnego rodzaju aktywa finansowe, warto zwrócić uwagę na spółki z globalnego sektora medycznego. Przed erą COVID-19 dysponowaliśmy dwoma fundamentalnymi argumentami przemawiającymi za sektorem zdrowia: zwiększające się wydatki na służbę zdrowia oraz czynniki demograficzne, czyli zmieniająca się struktura wiekowa społeczeństwa.

Wydatki na służbę zdrowia w USA w latach 1970-2018

Źródło: healthsystemtracker.org

Czy dzisiaj możemy zauważyć jakieś inne, nowe perspektywy dla sektora medycznego? Jak najbardziej tak. Przede wszystkim walka z czasem o opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi i jego mutacjom, zmienia postrzeganie sektora przez społeczeństwa. Cały farmaceutyczny świat dzisiaj zmaga się z wyzwaniem opracowania szczepionki dla ludności wszystkich krajów i kontynentów. Prawdopodobnie będziemy mieli ogromne nakłady inwestycyjne na rozwój leków, szczepionek które będą wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju wirusów. Druga rzecz obserwowana dzisiaj to faktyczna niewydolność służby zdrowia w większości krajów. W chwili obecnej na świecie mamy ponad 2,8 mln zachorowań na COVID-19, z tego ponad 1,8 mln w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie służbę zdrowia uważa się za dobrze funkcjonującą i doinwestowaną. Pandemia pokazała, że nagły wzrost zachorowań i hospitalizacja nawet małej części społeczeństwa obnażyła niewydolność służby zdrowia nawet w najbardziej zamożnych gospodarkach. Należy się spodziewać, iż wnioski z tego zostaną bardzo szybko wyciągnięte. Nikt nie będzie kwestionował, tego że opieka medyczna na całym świecie powinna być lepiej przygotowana na tego typu sytuacje w przyszłości, co w kolejnych latach będzie skutkowało zwiększonym finansowaniem tego sektora. Od zwiększenia nakładów na badania nad lekami/szczepionkami, przez rozwój kadry medycznej, a kończąc na wzroście finansowania wydatków na szpitale i ich wyposażenie w sprzęt medyczny – takie otoczenie stworzy dogodne warunki do wzrostu wartości wielu spółek będących w szerokim spektrum inwestycyjnym strategii opartych sektor medyczny.

Możemy się zastanawiać, czy obecna sytuacja rynkowa to już koniec spadków na giełdach, czy dołek już jest za nami, a ile „dziesiąt” procent zysku przed nami. Ciężko na to pytanie znaleźć jednoznaczną odpowiedź - nikt nie ma przecież szklanej kuli. Jedną z podpowiedzi i czynności, którą możemy wykonać aby na takie pytanie nie szukać odpowiedzi to dywersyfikacja portfela.

Możliwości inwestycyjne

Jedną z propozycji TFI PZU, którą warto rozważyć przy dążeniu do efektywnej dywersyfikacji portfela w części akcyjnej jest fundusz PZU Medyczny. Fundusz akcyjny-sektorowy, oparty o branżę medyczną, skupiający się na spółkach działających na całym świecie. Fundusz w październiku 2018 roku zmienił politykę inwestycyjną, która ma modelowo odzwierciedlać indeks MSCI World Healthcare – indeks skoncentrowany na szeroko rozumianej globalnej branży medycznej.

Struktura indeksu MSCI World Healthcare w podziale na sektory

Źródło: msci.com, opracowanie własne TFI PZU

Dlaczego taka różnorodność portfela funduszu jest ważna? Kupując taki fundusz otrzymujemy inwestycję podzieloną w na poziomie portfela funduszu na różne podsektory całej branży. Nie musimy analizować, czy poszukiwać który z segmentów spółek medycznych będzie ważniejszy, a który lepszy. Warto też wziąć pod uwagę, że w 2019 roku mogliśmy dostrzec wiele ciekawych argumentów krótkoterminowych związanych z wycenami, pokazujących atrakcyjność branży na tle szerokiego rynku, szczególnie w USA.

Skuteczny składnik portfela

Podsumowując powyższe - w celu ograniczania ryzyka inwestycyjnego warto dywersyfikować portfel szukając aktywów atrakcyjnie wycenianych i o dobrych fundamentach, które mogą skutkować długoterminowym wysokim potencjałem inwestycyjnym.
Więcej o dywersyfikacji z wykorzystaniem wybranych funduszy TFI PZU w kolejnych naszych komentarzach.

 

NOTA PRAWNA

Wymagane prawem informacje, w tym szczegółowy opis czynników ryzyka, zawarte są w prospekcie informacyjnym funduszu, publicznie dostępnym na stronie pzu.pl, w siedzibie TFI PZU SA oraz w treści kluczowych informacji dla inwestorów, dostępnych w miejscach zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa.
Wartość aktywów netto Subfunduszu może charakteryzować się dużą zmiennością ze względu na fakt, iż Subfundusz lokuje znaczną część aktywów w akcje. Fundusz nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części wpłaconych środków.
Subfundusz może lokować powyżej 35% wartości aktywów w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski lub inne niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskie Unii Europejskiej lub należące do OECD.
Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji.
TFI PZU SA informuje, że niniejszy materiał ma charakter reklamowy, dane w nim podane nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej.
Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami.
Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA.
TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 13 000 000 zł wpłacony w całości, al. Jana Pawła II 24, 00-133 Warszawa, pzu.pl

Autor: TFI PZU
powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz