Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Komentarz miesięczny QUERCUS - Maj 2020

QUERCUS Obligacji Skarbowych
 

Kwiecień przyniósł bardzo mocne odreagowanie na rynkach dłużnych. Subfundusz QUERCUS Obligacji Skarbowych zyskał w ostatnim miesiącu 0,95%, z nawiązką odrabiając marcowe straty. Mimo dużych wahań wartości jednostki, od początku roku QUERCUS Obligacji Skarbowych zyskał już 2,24%, a 12-miesięczna stopa zwrotu wynosi aż 7,05%.

Pozytywną stopę zwrotu w minionym miesiącu przyniosły głównie inwestycje w polskie obligacje skarbowe. Zyskiwały te o długim terminie do wykupu, jak i te krótsze. Mocny wzrost cen dotyczył również obligacji zmiennokuponowych. Obligacje zagraniczne, zwłaszcza węgierskie, także przyniosły pozytywną kontrybucję do wyniku. Wobec oczekiwań na znaczną skalę zakupów instrumentów skarbowych przez banki centralne, zwiększyliśmy ryzyko portfela. Pod koniec miesiąca wskaźnik duration wynosił niecałe 5 lat.

QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy
 

W kwietniu subfundusz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy osiągnął bardzo wysoki wynik - zyskał 0,79%, będąc jednym z najlepszych funduszy w swojej grupie porównawczej, zgodnie z klasyfikacją portalu Analizy Online. Od początku roku zysk wynosi 0,57%, a za ostatnie 12 miesięcy 2,96%. Pozytywną kontrybucję do wyniku w ostatnim miesiącu przyniosły inwestycje w zmiennokuponowe obligacje skarbowe. Poprawa sentymentu do obligacji korporacyjnych i wzrost ich cen, również przyczyniły się do wzrostu jednostki uczestnictwa.

Początek kwietnia przyniósł dalsze umorzenia. Nie mieliśmy problemów z ich obsługą dzięki znacznej poduszce płynnościowej w postaci obligacji skarbowych. W drugiej części miesiąca, zlecenia odkupienia jednostek ustały i zaczęły pojawiać się pierwsze nabycia. Portfel posiada wysoką dywersyfikację. W dalszym ciągu preferujemy podmioty duże - liderów w swoich branżach. Fundusz nie inwestuje w długoterminowe obligacje o stałym kuponie, dlatego ryzyko stopy procentowej wynosi zaledwie 0,25 roku.
 

WYKRES 1. Zmiany rentowności 10-letnich obligacji skarbowych.

Wydarzenia rynkowe
 

Pierwsza połowa kwietnia przyniosła kulminację wszystkich strachów. Obawy o wzrost zachorowań, miejsca w szpitalach, czy dostępność produktów pierwszej potrzeby, przysłoniły inne problemy. Kiedy pierwszy strach minął, pojawił się drugi - o stan poszczególnych gospodarek. Ekonomiści co kilka dni rewidowali w dół swoje prognozy makroekonomiczne. Jasnym stało się, że spadki PKB będą szybkie, mocne i dynamiczne, a powrót do poprzednich wartości zajmie więcej niż cztery kwartały. Pojawiła się chęć odmrożenia gospodarki. Priorytetem stało się utrzymanie zatrudnienia na jak najwyższym poziomie i ograniczenie liczby bankructw, zwłaszcza wśród najmniejszych przedsiębiorstw. Uruchomiono Tarczę Antykryzysową, Płynnościową i Finansową. Podobne pakiety, chociaż o różnej skali, można zaobserwować również w innych krajach. Ale nie tylko polityka fiskalna pomaga w walce z kryzysem. W ramach polityki monetarnej, NBP ponownie obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych, do rekordowo niskiego poziomu 0,5%. Kontynuował również zakup obligacji skarbowych, do których pod koniec miesiąca dołączyły instrumenty emitowane przez Polski Fundusz Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego. Powyższe działania sprzyjały inwestycjom w obligacje skarbowe. Rentowność polskich 10-letniech obligacji obniżyła się z 1,65% do 1,45%, 5- letniech z 1,26% do 0,95%, a dwuletnich z 0,90% do 0,55%. Najbardziej zyskały obligacje o krótkim terminie do wykupu, na co wpłynęła obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Fatalne dane nadeszły z Chin. Po raz pierwszy od wielu lat spadł PKB (pierwszy kwartał), a produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna (dane za marzec) sugerują, że powrót do „normalności” zajmie jeszcze trochę czasu. Ta sama tendencja dotyczy wielu krajów. W warunkach recesyjnych najlepiej radzą sobie instrumenty skarbowe i waluty uważane za najbezpieczniejsze: szwajcarski frank i japoński jen. Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji spadła z 0,67% do 0,64%, a niemieckich z -0,47% do -0,59% na koniec kwietnia.

Polska gospodarka
 

Zgodnie z oczekiwaniami, dane publikowane w kwietniu, a dotyczące marca, okazały się słabe. Produkcja przemysłowa spadła o 2,3%, a sprzedaż detaliczna o 7,1%rok do roku. Najgłębsze spadki dotyczyły dóbr trwałych: odzieży i obuwia, samochodów oraz mebli. Poniżej poprzednich dynamik były również dane z rynku pracy. Wynagrodzenia wzrosty o 6,3% rok do roku, wobec 7,7% w lutym, a zatrudnienie wzrosło tylko o 0,3% (1,1% w lutym). Warto zauważyć, że najmocniejsze spadki będą widoczne dopiero w danych za kwiecień, których publikacja będzie w najbliższych tygodniach. Ceny konsumenckie wzrosły o 4,6% w stosunku do marca 2019, ale w kwietniu dynamika była już tylko 3,4%. Kolejne miesiące przyniosą dalsze spadki cen, co widać już m.in. na stacjach benzynowych. Stopniowe odmrożenie gospodarki, sugeruje spadki cen w usługach, np. w kategorii rekreacja i kultura, czy restauracje i hotele. RPP ponownie obniżyła koszt pieniądza o 0,5%, ale niewykluczone, że w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych cięć głównej stopy procentowej.
 

WYKRES 2. Stopy procentowe w poszczególnych krajach.

Perspektywy
 

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, rok 2020 cechuje się podwyższoną zmiennością. Marcowe spadki zostały już prawie odrobione, a kolejne miesiące powinny przynieść kontynuację tych tendencji. Sprzyjać temu będą słabe dane gospodarcze, dotyczące drugiego kwartału oraz gołębie nastawienie głównych światowych banków centralnych. Banki uniwersalne „zachęcone” podatkiem bankowym będą nadal głównym kupującym polski dług, a ich sprzymierzeńcem od kilku tygodni pozostaje NBP i jego nieograniczona skala zakupów.

 

Zobacz fundusze QUERCUS TFI w bossafund.pl »

Autor: Mariusz Zaród, Zarządzający QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy
powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz