Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Komentarz rynkowy QUERCUS

Rynki finansowe na świecie
 

Przyglądając się światowym aktywom można odnieść wrażenie, że rynki finansowe znalazły się w oku cyklonu. Na zewnątrz, w realnej gospodarce, trwa jeden z najbardziej gwałtownych szoków we współczesnej historii. Bezrobocie w niewiarygodnie krótkim czasie poszybowało na wysokie, dwucyfrowe poziomy, a zwolnienia dotknęły szczególnie średnio i słabiej zarabiających pracowników. Załamanie w przemyśle, wstrzymanie wydatków przez konsumentów i ograniczenia w poruszaniu sprawiły, że sentyment gospodarczy jest skrajnie pesymistyczny, a niektóre wskaźniki PMI osiągnęły poziomy jednocyfrowe.

Jednocześnie, źródło kryzysu nie zostało dotychczas zażegnane – i jak dotąd nie mamy klarownej wizji permanentnego rozwiązania problemu wirusa. Tymczasem akcje amerykańskie praktycznie wymazały marcowe spadki i powoli zaczynają notować pozytywne stopy zwrotu za 2020 rok. Zagraniczne obligacje korporacyjne (zarówno high yield jak i investment grade) są nieco bardziej ostrożne, ale również one odrobiły znaczną część strat. Nawet ropa naftowa, po kwietniowej aberracji związanej z brakiem powierzchni magazynowej, zaczęła wykazywać oznaki stabilizacji. Czy w takich warunkach zachowanie ryzykownych aktywów jest zaskakujące? Z jednej strony nie - rządy i banki centralne uruchomiły bezprecedensowe, skoordynowane akcje stymulacyjne, które pomogą gospodarkom przetrwać pierwszą, płynnościową fazę kryzysu. Wiele firm uniknie dzięki temu szybkiego bankructwa i wytrzyma do momentu odmrożenia gospodarki. Nie ma jednak gwarancji, że po szumnym odmrożeniu gospodarek szybko wrócimy do starych nawyków konsumenckich. Powrót do normalności w branży turystycznej, lotniczej czy gastronomicznej potrwa długo, motoryzacja i producenci dóbr luksusowych również muszą liczyć się z dłuższą słabością. Powstaje zatem pytanie, czy po szoku płynnościowym nie przyjdzie czas na kryzys wypłacalności, który wymusi weryfikację modeli biznesowych i wyrzuci część przedsiębiorstw z rynku. W związku z tym, pilnie przyglądamy się danym z gospodarek, które łagodzą obostrzenia. Przykładowo, zachowanie chińskich konsumentów zaczyna się stabilizować i powoli zmierzać do normalności. Gdyby podobne trendy wystąpiły w krajach zachodnich, byłby to dla nas sygnał, że gospodarka może nieco szybciej wrócić na ścieżkę wzrostu.

Polska – makroekonomia i rynek dłużny
 

Po tym, jak doszło do silnego rozprzestrzenienia się poza Chiny epidemii koronawirusa (SARS-COV-2), skala problemu przygasa w Europie oraz stabilizuje się w USA. Niestety gospodarki jeszcze długo będą odczuwać skutki pandemii. Polska zdecydowała się na podjęcie agresywnych działań na wczesnym etapie epidemii. Pozwoliło to znacznie ograniczyć liczbę zachorowań vs państwa strefy euro. Jednak zapewne nie uda się uniknąć gospodarczej recesji. W odpowiedzi rząd ogłosił relatywnie największy pakiet fiskalny w Europie. Ze strony RPP reakcją była kolejna obniżka stóp procentowych o 50pb do jedynie 0,50% (stopa referencyjna).

NBP uruchomiło również pierwszy w historii program skupu obligacji rządowych (polskie QE). Oprócz obligacji skarbowych będą skupowane papiery wartościowe gwarantowane przez Skarb Państwa takich podmiotów, jak PFR i BGK. PFR uruchomił program pomocowy o wartości 100 mld zł skierowany do polskich przedsiębiorstw. W założeniach programu 60 mld zł będzie stanowić pomoc bezzwrotną. PFR przewiduje, że z programu skorzysta ok. 350-400 tys. firm. Z danych krajowych ostatnie publikacje jeszcze nie w pełni odzwierciedlają skutki wprowadzonych restrykcji. Można było zaobserwować pierwsze niższe odczyty produkcji przemysłowej, która obniżyła o 2,3% r/r, a sprzedaż detaliczna zanotowała wynik na poziomie -9,3% r/r (w cenach bieżących spadek o 7,1% r/r). Na rynku pracy stopa bezrobocia wyniosła tylko 5,4%, podczas gdy przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 6,3% r/r. Natomiast zatrudnienie w tym sektorze wzrosło jedynie o 0,3%. Z danych inflacyjnych, zgodnie z wstępnym pomiarem, inflacja CPI obniżyła się do 3,4% r/r z 4,6% r/r poprzednio. Notowania polskich obligacji skarbowych zyskały na wartości. Interwencje NBP pozwoliły poprawić płynność na rynkach obligacjach skarbowych i pośrednio instrumentów korporacyjnych. Kolejne cięcie stóp przez RPP oraz oczekiwania na ew. następną obniżkę wpłynęły pozytywnie na spadek dochodowości (wzrost cen), szczególnie w segmencie krótko- i średnioterminowych instrumentów. Rentowności obligacji wynosiły odpowiednio (OK0521) 0,39% wobec 0,71% na koniec marca, (PS1024) 0,82% wobec 1,11% oraz (DS1029) 1,48% wobec 1,65%. Z kolei notowania złotego zachowały się stabilnie wobec głównych walut. Kursy wynosiły odpowiednio: EUR/PLN 4,54 vs 4,56 i USD/PLN 4,15 vs 4,15.

Rekomendacja ogólna
 

W kwietniu rynki akcji odbiły się znacząco po lutowo-marcowej wyprzedaży. W wariancie bazowym zakładamy cofnięcie się giełdowych indeksów w maju lub czerwcu i udaną II połowę roku wraz z powrotem globalnej gospodarki do rozwoju.

Polska – rynek akcji
 

Po lutowo-marcowym krachu, dzięki jednoznacznej i mocnej odpowiedzi banków centralnych i rządów, nadeszło silne marcowokwietniowe odbicie rynków akcji. W samym kwietniu indeks WIG wzrósł o 10,8%, a indeks WIG20 o 9%. Natomiast skala odbicia naszego rynku była znacznie mniejsza niż miało to miejsce na rynkach bazowych. Indeks WIG od początku roku cały czas notuje około 20% spadek. Głównym tego powodem jest relatywnie słabsze zachowanie notowań banków, które utracą część przychodów odsetkowych wskutek 2 decyzji o obniżce stóp przez RPP (łącznie o 1 pkt. proc.).

Z blue chips na wyróżnienie zasługują: CD Projekt i Dino in plus (stopy zwrotu +20%), CCC, PGE i banki in minus (stopy zwrotu -40-50%). Cały czas lepiej zachowywały się średnie i mniejsze spółki. sWIG80 stracił w br. jedynie 2,8%, co należy uznać za wynik dobry. W samym kwietniu indeks ten wzrósł o ponad 14%. Z pozytywnie zachowujących się walorów warto wskazać na producentów gier i sektor medyczny. Do grona spółek o najwyższej stopie zwrotu w br. (+100%) dołączył także XTB, korzystający na rekordowej zmienności rynków. W naszym scenariuszu bazowym, marcowo-kwietniowe odbicie dojrzewa. Zakładamy korektę w maju lub czerwcu i kontynuację prawdopodobnie już spokojniejszych wzrostów w II połowie br. wraz z powolnym powracaniem przez globalną gospodarkę do stanu równowagi po koronawirusowym szoku. W takim scenariuszu rok powinniśmy kończyć na wyższych poziomach giełdowych indeksów niż obecnie.

Rekomendowany Fundusz/Subfundusz
 

QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy

QUERCUS Ochrony Kapitału

QUERCUS Obligacji Skarbowych

QUERCUS Stabilny

QUERCUS Global Balanced

QUERCUS Agresywny

QUERCUS Global Growth

 

Zobacz fundusze QUERCUS TFI w bossafund.pl »

 

Informacje o QUERCUS Parasolowy SFIO oraz Subfunduszach, w tym szczegółowy opis polityki inwestycyjnej oraz czynników ryzyka, a także historyczne dane finansowe, zawarte są w Prosp ekcie Informacyjnym i Skrócie Prospektu Informacyjnego, dostępnych w siedzibie Quercus TFI S.A. oraz na stronie internetowej www.qtfi.pl. Quercus TFI S.A. ani QUERCUS Parasolowy SFIO nie gwarantują realizacji założonych celów inwestycyjnych ani uzyskania określ onych wyników inwestycyjnych. Zamieszczone w niniejszej prezentacji informacje nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w spraw ie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE). Uczestnik musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Wartość aktywów netto QUERCUS Stabilny, QUERCUS Global Balanced, QUERCUS Agresywny, QUERCUS Global Growth, QUERCUS Gold, QUERCUS lev oraz QUERCUS short może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela, a w szczególności inwestowanie aktywów tych subfunduszy w a kcje i instrumenty pochodne. QUERCUS Parasolowy SFIO może lokować powyżej 35% wartości aktywów subfunduszy QUERCUS Dłuzny Krótkoterminowy, QUERCUS Ochrony Kapitału, QUERCUS Obligacji Skarbowych, QUERCUS Stabilny, QUERCUS Global Balanced oraz QUERCUS Agresywny w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski. QUERCUS Parasolowy SFIO może lokować powyżej 35% wartości aktywów Subfunduszu QUERCUS Global Balanced w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, lub Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych Ameryki, lub Republikę Federalną Niemiec. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji każdego uczestnika zależy od dnia nabycia i dnia zbycia jednostek uczestnictwa oraz od pobranych opłat manipulacyjnych i wysokości należnego podatku. Wartości jednostek uczestnictwa Subfunduszu oraz Tabela Opł at dostępne są na stronie internetowej www.qtfi.pl. Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny i nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawnej. Przed nabyciem jednostek uczestnictwa należy wnikliwie zapoznać się z Prospe ktem Informacyjnym oraz kosztami i opłatami związanymi z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa. Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.

Autor: Quercus TFI
powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz