Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Rynkowy komentarze zarządzających funduszami TFI PZU - Czerwiec 2020

AKCJE

 

RYNKI ŚWIATOWE

Po bardzo silnym odbiciu w kwietniu i maju, na światowych rynkach akcji nastąpiło ustabilizowanie się sytuacji. Wciąż obserwowaliśmy wzrosty, jednak ich skala była znacznie niższa niż w pierwszej fazie odbicia. Rynki doświadczyły też silnej korekty wywołanej nieco pesymistycznymi wypowiedziami członków Fed dotyczącymi odbudowy gospodarki. Seria wzrostów została wyhamowana gwałtownie - spadki sięgały 6% w USA i ponad 4% w Europie, choć krótkotrwale - w kolejnych dniach indeksy znów zaczęły rosnąć. Dobrym nastrojom na rynkach nie przeszkodziły trwające od maja zamieszki i protesty społeczne w większości amerykańskich miast, ani znaczny wzrost zachorowań na COVID-19 w USA, odnotowywany w drugiej połowie miesiąca. Inwestorzy w większym stopniu zwracali uwagę na pojawiające się coraz częściej pozytywne informacje dotyczące potencjalnego wynalezienia leku lub szczepionki. Wspierająca dla rynków akcji okazała się zapowiedź dalszego skupu aktywów przez amerykański bank centralny. Co zaskakujące, istotnego wpływu na rynki nie miały sondaże, w których kandydat demokratów Joe Biden zaczął znacznie wyprzedzać urzędującego prezydenta. Jego propozycje gospodarcze dotyczące m.in. podnoszenia podatków stoją w kontrze do przychylnej rynkom polityki Donalda Trumpa, jednak tym także inwestorzy zdają się nie przejmować. Okres wakacyjny na rynkach akcji będzie niezwykle istotny, a zarazem ciekawy – rozpoczną się bowiem publikacje wyników spółek za II kwartał 2020, a więc pierwszy okres w pełni dotknięty ograniczeniami związanymi z pandemią. Doświadczymy zatem konfrontacji dotychczasowych prognoz wynikowych z rzeczywistością - warto nadmienić, że oczekiwania są dość zróżnicowane. Większość indeksów wciąż nie odrobiła strat po marcowych spadkach. Niektórym do szczytów sporo brakuje, tak jak w przypadku brytyjskiego FTSE 100, który znajduje się obecnie na poziomach o około 18% niższych niż pod koniec lutego, a innym nieco mniej – niemiecki DAX ma do odrobienia jeszcze ponad 10%, natomiast amerykański S&P500 ponad 8%. Są jednak indeksy, które przebiły już przedpandemiczne szczyty – najlepszym przykładem jest tutaj NASDAQ, który w czerwcu ustanawiał swoje kolejne historyczne poziomy i wciąż rośnie. Oczywiście spółki IT okazały się znacznie bardziej odporne na lockdown niż np. linie lotnicze, czy restauracje, co poniekąd uzasadnia lepsze zachowanie indeksu skupiającego amerykańskie spółki technologiczne, jednak spadek globalnego popytu nie ominie ich całkowicie, dlatego też weryfikacja prognoz wynikowych może okazać się bardzo interesująca.
 

RYNEK POLSKI

Czerwiec to kolejny miesiąc z rzędu, któremu towarzyszyły wzrosty na krajowym rynku akcji. Indeks WIG urósł o 3.0%, WIG20 o 2.1%, mWIG40 o 3.2%. Wyraźnie lepiej zachowywały się małe spółki - sWIG80 zakończył miesiąc stopą zwrotu równą 7.8%. Przyrost liczby osób zakażonych COVID-19 w Polsce z 23 786 z końca maja do 34 775 na 1 lipca nie wpłynął na pogorszenie sentymentu inwestorów. Głównym tematem w minionym miesiącu oprócz trwającej pandemii była kampania wyborcza oraz wybory prezydenckie, które jak na razie nie miały istotnego wpływu na rynki kapitałowe. Sektorem z najwyższą stopą zwrotu w maju była energetyka (+33%), głównie ze względu na pojawiające się informacje związane z możliwym wydzieleniem aktywów górniczych ze spółek z tej branży. Na drugim miejscu znalazła się medycyna (+25%) a na trzecim motoryzacja (+14%). Jeśli chodzi o konkretne spółki to najbardziej wyróżnił się Tauron (+91%). Mocno rosły również akcje spółek Mercator (+88%), T-Bull (+88%) oraz Datawalk (+71%). Najsłabszymi branżami były odzież (-7%), chemia (-5%) oraz media (-3%). Słabo zachowywały się notowania m.in. takich spółek jak Elektrobudowa (-21%), Groclin (-17%) czy Ciech (-15%). W przypadku blue chipów, najsłabszy był LPP (-12%). Kontynuacja wzrostów indeksów, zarówno lokalnych jak i globalnych spowodowały dalsze zmniejszenie dyskonta polskich akcji w relacji do rynków wschodzących do około 7% (na podstawie wskaźnika forward P/E). Co więcej, zarówno spółki polskie jak i na rynkach wschodzących handlują się obecnie z premią do swojej historycznej 5-letniej średniej mierzonej wspomnianą miarą. Nadchodzące miesiące powinny pokazać efekty dotychczasowych działań rządów i banków centralnych, które w ostatnim czasie stosują ekspansywną politykę fiskalną i monetarną. Tym samym inwestorzy będą koncentrować się na danych makroekonomicznych, które powinny wskazywać tempo odbudowywania się gospodarki globalnej i krajowej.

 

OBLIGACJE

 

POLSKA

Czerwiec był spokojnym miesiącem na polskiej krzywej rentowności. Obligacje poruszały się w wąskim paśmie wahań ok. 15 punktów. Narodowy Bank Polski prowadził w dalszym ciągu program odkupu obligacji i po 9 aukcjach w swoim posiadaniu ma obligacje o wartości 96 mld zł - obligacje skarbowe, BGK, PFR. Programy emisji obligacji w celu finansowania programów pomocowych dla gospodarki kontynuują BGK oraz PFR i cieszą się one coraz większym zainteresowaniem rynkowych graczy. Kluczowym czynnikiem jest to, że oferują premię do obligacji skarbowych rzędu 60-70 bps. Aktualny poziom różnicy (spread’u) do 10-letniej niemieckiej obligacji skarbowej utrzymuje się w poziomach 170-180 bp. Wkroczyliśmy w okres wakacyjny, który może charakteryzować się mniejszą zmiennością i płynnością rynków. Pomimo ponownie rosnących identyfikowanych przypadków zachorowań na COVID-19 na całym świecie, a także utrzymującej się na mniej więcej stałym poziomie statystyki epidemicznej w Polsce, oczekujemy danych wskazujących na odbicie gospodarki. Zaskakująco wysoko utrzymuje się inflacja (wstępna zapowiedź 3,3% r/r), co raczej nie powinno przekładać się na zainteresowanie ze strony zagranicznych inwestorów, których udział spadł już poniżej 20%. Ze względu na utrzymującą się dużą nadpłynność sektora bankowego uważamy, że obligacje z sektora do 5 lat powinny znajdować wsparcie ze strony portfeli bankowych.
 

RYNKI WSCHODZĄCE

Czerwiec zakończył się pozytywnie na rynkach wschodzących, zarówno w klasie długu lokalnego jak i dolarowego. Ten pierwszey zakończył miesiąc raptem 0,47% na plusie, z niewielkimi wyjątkami przynosząc zyski ze strony obligacyjnej, ale jednocześnie stracił na pozycji walutowej. Segment „dolarowy” zachowywał się znacznie lepiej, bo odnotował przyrost 3,51% i raptem tylko trzy kraje zakończyły miesiąc na niewielkich minusach - nie ze wzgkędów fundamentalnych, a z powodu zmian politycznych w tych krajach. Gremialnie sentymentowi na rynku pomagały lepsze wskaźniki wyprzedzające odnotowywane praktycznie dla całego świata. Nie bez znaczenia były też kolejne programy wsparcia instytucji międzynarodowych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy dołożył 15 programów (łącznie uruchomił już 79), podobnie Azjatycki Bank Inicjatyw Infrastrukturalnych (AIIB). Najaktywniejszy tym razem był Bank Światowy z ponad 60 nowymi programami. Do tego istotna była decyzja o redukcji zadłużenia przez Klub Paryski dla 23 krajów, co zwiększa ufność, że z kryzysu wyjdą obronną ręką. Klasa obligacji lokalnych już po maju była na niewielkim plusie. Zbędne stają się działania wspomagające ze strony lokalnych banków centralnych i powróciliśmy do relatywnej normalności rynkowej. Obligacjom dolarowym została do odrobienia jeszcze 1/4 strat z pierwszego kwartału. Przy tak wielkiej pomocy międzynarodowej można założyć, że odrobienie tej luki jest kwestią czasu, choć krótkoterminowe sentymenty lepszych i gorszych danych z pewnością będą przynosiły zmienność. Na sporym ponad 11-procentowym minusie pozostają wciąż waluty rynków wschodzących. Tu raczej w tym roku nie należy oczekiwać gwałtownego odreagowania. Inwestorzy do zwiększenia zainteresowania będą potrzebowali zobaczyć serię lepszych danych - czyli perspektywa końcówki roku. Nie możemy w tym kontekście zapominać, że tuż za rogiem mamy listopadowe wybory prezydenckie w USA, które nie będą pomagać tej klasie.

 

Autorzy

Jakub Bronicki - Analityk, Biuro Rynku Akcji

Zbigniew Rybak - Zarządzający, Biuro Rynku Akcji

Paweł Kowalski - Zarządzający, Biuro Instrumentów Dłużnych

Jarosław Karpiński - Dyrektor Biura Instrumentów Dłużnych

 

Zobacz fundusze PZU TFI w bossafund.pl »

 

NOTA PRAWNA

Wszelkie informacje zawarte w niniejszym materiale pochodzą ze źródeł własnych TFI PZU SA lub źródeł zewnętrznych uznanych przez TFI PZU SA za wiarygodne, lecz nie istnieje gwarancja, iż są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny. TFI PZU SA nie może zagwarantować poprawności i kompletności informacji zawartych w niniejszym materiale i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku jego wykorzystania niezgodnie z jej przeznaczeniem. TFI PZU SA nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne osób, które zapoznały się z niniejszym materiałem. Wszelkie opinie i oceny wyrażane w niniejszym materiale są opiniami i ocenami TFI PZU SA lub jej doradców będącymi wyrazem ich najlepszej wiedzy popartej informacjami z kompetentnych rynkowych źródeł, obowiązującymi w chwili jej sporządzania. Mogą one podlegać zmianie w każdym momencie, bez uprzedniego powiadomienia. TFI PZU SA zastrzega, że dane zamieszczone w niniejszym materiale mogą być nieaktualne, dlatego w przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych zalecamy kontakt z TFI PZU SA, celem uzyskania aktualnych informacji. Niniejsza informacja upowszechniana jest w celu reklamy lub promocji usług TFI PZU SA, przy czym nie może stanowić wystarczającej podstawy do podjęcia decyzji o skorzystaniu z usługi lub nabyciu jednostek uczestnictwa Funduszu. TFI PZU SA informuje, że niniejszy materiał ma charakter reklamowy, dane w nim podane nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Prawa autorskie do niniejszego materiału przysługują TFI PZU SA z siedzibą w Warszawie. Żadna z części tego materiału nie może być kopiowana lub przekazywana nieupoważnionym osobom. Materiał ten nie może być odtwarzany lub przetrzymywany w jakimkolwiek systemie odtwórczym: elektronicznym, magnetycznym lub innym. Wykorzystywanie jej przez osoby nieupoważnione lub działające niezgodnie z powyższymi zastrzeżeniami bez pisemnej zgody Towarzystwa lub w inny sposób naruszający przepisy prawa autorskiego może być powodem wystąpienia z odpowiednimi roszczeniami. Jeżeli w treści niniejszego materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są obliczenia własne TFI PZU SA. Szczegółowe informacje na temat rodzaju i wysokości opłat zawiera Statut Funduszu. TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU Spółka Akcyjna, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy KRS, KRS: 0000019102, NIP 527-22-28-027, kapitał zakładowy: 13 000 000 zł wpłacony w całości, al. Jana Pawła II 24, 00-133 Warszawa, pzu.pl

powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz