Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Propozycje inwestycyjne MetLife - Listopad 2020

Subfundusze dłużne

MetLife Subfundusz Konserwatywny

Poziom ryzyka: 2*

  • Niepewność odnośnie perspektyw gospodarki światowej, napędzana obawami o nasilanie się drugiej fali pandemii powoduje, że rentowności obligacji skarbowych na większości rynków wracają do swoich historycznych minimów. Uważamy, że ta sytuacja skłoni główne banki centralne, w tym Narodowy Bank Polski, do dalszego utrzymywania stóp procentowych na bardzo niskich poziomach oraz stosowania niekonwencjonalnych narzędzi polityki pieniężnej. To w rezultacie utrzyma rekordowo wysokie wyceny długu stałoprocentowego. Fundusze o małym ryzyku stopy procentowej będą mniej narażone na ewentualną korektę cenową.
  • Ostatnie dane o inflacji (3,0% według wstępnego odczytu za październik) pokazują, że wskaźnik stabilizuje się w okolicach 3%, zaś prognozy odnośnie wzrostu gospodarczego na przyszły rok są sukcesywnie poprawiane. W takiej sytuacji krajowy rynek obligacji o stałym oprocentowaniu może w perspektywie najbliższych miesięcy znaleźć się pod presją.
  • Uważamy, że obligacje zmiennokuponowe (skarbowe i korporacyjne) stanowiące istotny komponent portfela, jak również papiery inflacyjne utrzymają wartość, co pozwoli uzyskać dodatkową marżę ponad WIBOR. Dobrym wycenom powinny sprzyjać: nadpłynność sektora bankowego, relatywnie niska podaż ze strony Ministerstwa Finansów oraz operacje skupu aktywów, prowadzone przez bank centralny.

Subfundusze mieszane

MetLife Subfundusz Aktywnej Alokacji

Poziom ryzyka: 4*

  • Wyraźne nasilenie drugiej fali pandemii koronowirusa na świecie, w połączeniu z ryzykiem dotyczącym wyborów prezydenckich w USA, przełożyły się na schłodzenie sentymentu na rynkach akcji i korektę indeksów giełdowych.
  • W krótkim terminie zmniejszenie niepewności po wyborach prezydenckich, przyczyni się prawdopodobnie do większej przejrzystości odnośnie perspektyw dla gospodarki i różnych segmentów rynków kapitałowych, co może sprzyjać bardziej przychylnemu nastawieniu inwestorów do aktywów ryzykownych.
  • Skala negatywnego wpływu COVID-19 na gospodarkę światową jest obecnie trudna do oszacowania, ze względu na niepewność dotyczącą m.in.: czasu trwania epidemii, rozmiarów drugiej fali zachorowań, postępów prac nad szczepionką lub lekami, ewentualnych trwałych zmian nawyków konsumenckich, czy trendów na rynku pracy.
  • Wydaje się jednak, że największy negatywny wpływ koronawirusa wystąpił w Q2 2020, a ewentualne przyszłe ograniczenia związane z kolejnymi falami zachorowań nie będą tak dotkliwe, jak w pierwszej fazie epidemii.
  • Wyższy, w porównaniu do funduszy stabilnego wzrostu, średni poziom zaangażowania na rynku akcji, pozwala w większym stopniu korzystać z pozytywnych trendów w tym segmencie rynku kapitałowego; jednocześnie możliwa jest silna redukcja ekspozycji na akcje w przypadku perspektywy długotrwałych spadków.
  • W obecnym środowisku podwyższonej zmienności sytuacja na rynkach kapitałowych może podlegać istotnym wahaniom na przestrzeni dni czy tygodni, przez co kluczowa staje się możliwość elastycznego reagowania. Subfundusz w istotnym stopniu oparty jest o spółki najbardziej płynne oraz ma szeroki dopuszczalny zakres alokacji w instrumenty akcyjne, dzięki czemu w przypadku dużych ruchów na rynkach jest w stanie szybko dostosować się do nowych realiów.

Subfundusze akcji

MetLife Subfundusz Akcji Polskich

Poziom ryzyka: 6*

  • Na koniec października strata indeksu WIG od początku roku przekracza 20%, wobec niewielkich zmian (+/- 1%) dla indeksów MSCI World czy MSCI Emerging Markets. Słabość GPW wpisuje się w szerszy negatywny sentyment do giełd europejskich, których indeksy również znajdują się głęboko pod kreską w ujęciu YTD.
  • Wyprzedaż na giełdach spowodowana została wybuchem pandemii COVID-19, która doprowadziła do głębokiej recesji w drugim kwartale br. w związku z powszechnym lockdownem czołowych gospodarek światowych. Obserwowane od kilku tygodni nasilenie – w skali przewyższającej oczekiwania – drugiej fali pandemii, potęguje obawy o konieczność wprowadzenia kolejnych ograniczeń aktywności gospodarczej.
  • W ostatnim czasie w Polsce, oprócz pandemii, negatywny wpływ na wyceny akcji miała oferta Allegro. Było to największe IPO w historii warszawskiej giełdy. Aby kupić akcje tej spółki wielu inwestorów sprzedawało walory innych dużych polskich spółek. W rezultacie WIG20 zachował się wyraźnie gorzej od indeksu MSCI EM – we wrześniu i październiku różnica w stopach zwrotu obu indeksów wyniosła 16 pkt proc.
  • Wobec powyższego warto odnotować szereg potencjalnie pozytywnych czynników, które w średnim terminie mogą pozytywnie oddziaływać na rynki. Po pierwsze, o ile druga fala pandemii niestety zaskakuje negatywnie, to prawdopodobnie skala i zakres wprowadzanych ograniczeń nie będzie aż tak drastyczna, jak w pierwszej połowie roku. Po drugie, przedłużające się ograniczenia prawdopodobnie wywołają dyskusję o konieczności uruchomienia nowych stymulusów fiskalnych/monetarnych. Po trzecie, w miarę upływu czasu przy bezprecedensowej liczbie podmiotów i kwotach zaangażowanych do walki z COVID-19, potencjalnie pozytywne doniesienia o postępach prac nad lekiem/szczepionką wydają się prawdopodobne.
  • Na rynku polskim warto dodatkowo zwrócić uwagę np. na wysoki poziom wyprzedania niektórych sektorów (np. finansowy, rafineryjny), czy postępującą zmianę profilu głównych indeksów giełdowych, w postaci coraz większego udziału przedsiębiorstw prywatnych, jak również planów transformacji sektora energetycznego w kierunku bardziej atrakcyjnym z punktu widzenia inwestorów.
  • Subfundusz stanowi ciekawą alternatywę dla poszukujących ekspozycji na szeroki rynek akcji polskich, dokonując selekcji zarówno spośród atrakcyjnie wycenianych blue chipów, jak również małych i średnich spółek giełdowych.

*Poziom ryzyka - wskaźnik syntetyczny określający profil ryzyka i zysku inwestycyjnego subfunduszu, prezentowanego w Kluczowych
Informacjach dla Inwestorów dla danego subfunduszu.

 

Zobacz fundusze MetLife TFI w bossafund.pl »

Autor: MetLife TFI
powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz