Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Komentarz rynkowy Quercus - Listopad 2020

 
Rynki finansowe na świecie

Listopad był wyjątkowo udanym miesiącem dla ryzykownych inwestycji. Perspektywa normalizacji sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych oraz obiecujące wyniki badań nad nowymi szczepionkami mocno wsparły rynkowy sentyment. Zachowanie poszczególnych segmentów aktywów odzwierciedlało rosnące nadzieje inwestorów na wzrost gospodarczy i powrót inflacji. Amerykańskie akcje spółek przemysłowych, finansowych, oraz szerokiego segmentu MŚP urosły o ok. 16- 18%. Jeszcze silniej zachował się sektor paliwowy, który w szczytowym momencie zyskiwał ponad 40%, by ostatecznie zamknąć miesiąc wynikiem +28%. Na tym tle nieco słabiej wyglądał segment technologiczny - chociaż niski, dwucyfrowy wzrost to nadal świetny wynik. Dość blado wypadli dotychczasowi liderzy (Amazon, Microsoft), jednak ich rolę z powodzeniem przejęły spółki z drugiego i trzeciego szeregu. Dług rynków bazowych zanotował w okresie okołowyborczym duże wahania w obu kierunkach, jednak bilans zmian na koniec miesiąca był raczej neutralny. Dużo ciekawiej zachowywały się bardziej ryzykowne segmenty długu. Amerykańskie obligacje korporacyjne o wysokiej jakości kredytowej zawęziły spread do bezpiecznych papierów skarbowych do poziomów z połowy lutego (ok. 150bps). Do wartości sprzed pandemii powoli dochodzi również premia za ryzyko jednego z wyżej oprocentowanych emitentów w UE - Rumunii. Jeszcze bardziej jaskrawym przykładem są Włochy. Spread ich obligacji do niemieckiego bunda nie tylko poprawił poziomy sprzed pandemii, ale doszedł nawet do dołków z 2018 roku. Popyt na nowe emisje jest ogromny, a większość ofert obligacji w regionie kończy się kilkukrotnymi nadsubskrypcjami.

Polska – makroekonomia i rynek dłużny

Opublikowana przez GUS dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce za III kwartał br. pokazała silne odbicie po katastrofalnym wręcz II kwartale (-8,4% r/r). Wzrost osiągnął poziom +7,9% kw/kw, a w ujęciu r/r dynamika PKB wyniosła -1,5% r/r. Poprawa wynikała głównie z efektu odbicia konsumpcji gospodarstw domowych. Przed nami IV kwartał, który zapewne będzie gorszy, ale nie powinien powtórzyć wyniku z wiosny tego roku. Z miesięcznych danych produkcja przemysłowa osiągnęła wynik na poziomie +1,0% r/r, po wzroście o 5,7% poprzednio. Za spowolnienie odpowiadała częściowo różnica w liczbie dni roboczych. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych obniżyła się o 2,3% r/r w porównaniu do wzrostu o 2,5% we wcześniejszym odczycie. Odnotowano silny spadek sprzedaży samochodów, pogłębiło się załamanie w sprzedaży paliw oraz odzieży. Z kolei przyspieszyło tempo wzrostu sprzedaży mebli, RTV i AGD. Dane z rynku pracy pokazują umiarkowany negatywny wpływ pandemii. Stopa bezrobocia wzrosła do 6,3%. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 4,7% r/r. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 1,0%. Zgodnie ze wstępnym pomiarem (flash), inflacja CPI wyniosła 3,0% wobec 3,1% r/r poprzednio. Inflacja bazowa (ostatni odczyt inflacji bazowej z wyłączeniem cen żywności i energii wyniósł +4,2% r/r) potwierdza utrzymujące się podwyższone poziomy. Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji NBP, inflacja wyniesie 3,4% w 2020 r., 2,6% w 2021 r. oraz 2,7% w roku 2022. Z kolei PKB skurczy się w tym roku o 3,5%, aby wzrosnąć odpowiednio o 3,1% i 5,7% w 2021 i 2022 r. Rząd w ramach pomocy dla firm dotkniętych pandemią przygotował Tarcze Finansową 2.0 o wartości 35-40 mld zł, skierowaną do około 40 branż najbardziej odczuwających ograniczenie działalności gospodarczej. RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie (główna stopa nadal wynosi 0,1%), co było też zgodne z oczekiwaniami rynku. Komunikat został przekazany w łagodnym tonie. Rada widzi dużą niepewność związaną z dalszym przebiegiem pandemii i jej skutkami. RPP jest gotowa do działania, a NBP zapewne będzie się koncentrować się na instrumentach niestandardowych, pozostawiając stopy proc. na dotychczasowym poziomie. Notowania polskich obligacji skarbowych średnio- i długoterminowe nieznacznie straciły na wartości. Dochodowości wynosiły odpowiednio: (OK0521) -0,14% wobec -0,08% na koniec października, (PS1024) 0,22% wobec 0,20% oraz (DS1030) 1,23% wobec 1,15%. Z kolei złoty istotnie zyskał na wartości wobec głównych walut. Kursy wynosiły odpowiednio: EUR/PLN 4,48 vs 4,61 i USD/PLN 3,75 vs 3,96.

Polska – rynek akcji

Listopad okazał się być jednym z najlepszych miesięcy w historii krajowej GPW. Indeks WIG wzrósł o ponad 19% w tym okresie. Tym razem brylowały największe spółki z indeksu WIG20. WIG zmniejszył stratę od początku roku do 9,0%, a liderami wzrostów były spółki, które straciły najwięcej podczas pandemii, na czele z bankami. Licząc od początku roku z blue chips na największe wyróżnienie in plus zasługują Dino (+75%) i KGHM (+56%), natomiast in minus banki, CCC i spółki paliwowe (stopy zwrotu -35-57%). Indeks sWIG80 powrócił do najwyższych tegorocznych osiągnięć. Od początku roku jest na plusie 23,3%, co należy uznać za wynik bardzo dobry. Z pozytywnie zachowujących się walorów, ze stopami zwrotu rzędu setek procent (!), warto wyróżnić m.in. Mercator Medical, XTB czy Ten Square Games. Pojawienie się szczepionki spowodowało także zmianę nastawienia inwestorów do spółek z sektora tzw. starej ekonomii. Słabiej zaczęły zachowywać się spółki technologiczne, jak na przykład CD Projekt oraz Allegro. W ich miejsce zyskiwał sektor bankowy oraz spółki paliwowe, które to najbardziej powinny skorzystać na wynalezieniu szczepionki i spodziewanym ożywieniu gospodarczym w 2021 roku. Ryzykiem dla naszego rynku pozostaje obecnie sytuacja na rynkach globalnych, szczególnie na rynku amerykańskim, gdzie akcje są po bardzo silnych wzrostach, optymizm jest skrajnie wysoki i występuje podwyższone ryzyko korekty spadkowej. Z kolei mimo tak silnych wzrostów w listopadzie, wyceny naszych polskich spółek w dalszym ciągu są atrakcyjne.

Autor: Quercus TFI
powrót
Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund

wyszukaj fundusz