Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Komentarz rynkowy Quercus - Listopad 2020

 
Rynki finansowe na świecie

Listopad był wyjątkowo udanym miesiącem dla ryzykownych inwestycji. Perspektywa normalizacji sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych oraz obiecujące wyniki badań nad nowymi szczepionkami mocno wsparły rynkowy sentyment. Zachowanie poszczególnych segmentów aktywów odzwierciedlało rosnące nadzieje inwestorów na wzrost gospodarczy i powrót inflacji. Amerykańskie akcje spółek przemysłowych, finansowych, oraz szerokiego segmentu MŚP urosły o ok. 16- 18%. Jeszcze silniej zachował się sektor paliwowy, który w szczytowym momencie zyskiwał ponad 40%, by ostatecznie zamknąć miesiąc wynikiem +28%. Na tym tle nieco słabiej wyglądał segment technologiczny - chociaż niski, dwucyfrowy wzrost to nadal świetny wynik. Dość blado wypadli dotychczasowi liderzy (Amazon, Microsoft), jednak ich rolę z powodzeniem przejęły spółki z drugiego i trzeciego szeregu. Dług rynków bazowych zanotował w okresie okołowyborczym duże wahania w obu kierunkach, jednak bilans zmian na koniec miesiąca był raczej neutralny. Dużo ciekawiej zachowywały się bardziej ryzykowne segmenty długu. Amerykańskie obligacje korporacyjne o wysokiej jakości kredytowej zawęziły spread do bezpiecznych papierów skarbowych do poziomów z połowy lutego (ok. 150bps). Do wartości sprzed pandemii powoli dochodzi również premia za ryzyko jednego z wyżej oprocentowanych emitentów w UE - Rumunii. Jeszcze bardziej jaskrawym przykładem są Włochy. Spread ich obligacji do niemieckiego bunda nie tylko poprawił poziomy sprzed pandemii, ale doszedł nawet do dołków z 2018 roku. Popyt na nowe emisje jest ogromny, a większość ofert obligacji w regionie kończy się kilkukrotnymi nadsubskrypcjami.

Polska – makroekonomia i rynek dłużny

Opublikowana przez GUS dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce za III kwartał br. pokazała silne odbicie po katastrofalnym wręcz II kwartale (-8,4% r/r). Wzrost osiągnął poziom +7,9% kw/kw, a w ujęciu r/r dynamika PKB wyniosła -1,5% r/r. Poprawa wynikała głównie z efektu odbicia konsumpcji gospodarstw domowych. Przed nami IV kwartał, który zapewne będzie gorszy, ale nie powinien powtórzyć wyniku z wiosny tego roku. Z miesięcznych danych produkcja przemysłowa osiągnęła wynik na poziomie +1,0% r/r, po wzroście o 5,7% poprzednio. Za spowolnienie odpowiadała częściowo różnica w liczbie dni roboczych. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych obniżyła się o 2,3% r/r w porównaniu do wzrostu o 2,5% we wcześniejszym odczycie. Odnotowano silny spadek sprzedaży samochodów, pogłębiło się załamanie w sprzedaży paliw oraz odzieży. Z kolei przyspieszyło tempo wzrostu sprzedaży mebli, RTV i AGD. Dane z rynku pracy pokazują umiarkowany negatywny wpływ pandemii. Stopa bezrobocia wzrosła do 6,3%. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 4,7% r/r. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 1,0%. Zgodnie ze wstępnym pomiarem (flash), inflacja CPI wyniosła 3,0% wobec 3,1% r/r poprzednio. Inflacja bazowa (ostatni odczyt inflacji bazowej z wyłączeniem cen żywności i energii wyniósł +4,2% r/r) potwierdza utrzymujące się podwyższone poziomy. Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji NBP, inflacja wyniesie 3,4% w 2020 r., 2,6% w 2021 r. oraz 2,7% w roku 2022. Z kolei PKB skurczy się w tym roku o 3,5%, aby wzrosnąć odpowiednio o 3,1% i 5,7% w 2021 i 2022 r. Rząd w ramach pomocy dla firm dotkniętych pandemią przygotował Tarcze Finansową 2.0 o wartości 35-40 mld zł, skierowaną do około 40 branż najbardziej odczuwających ograniczenie działalności gospodarczej. RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie (główna stopa nadal wynosi 0,1%), co było też zgodne z oczekiwaniami rynku. Komunikat został przekazany w łagodnym tonie. Rada widzi dużą niepewność związaną z dalszym przebiegiem pandemii i jej skutkami. RPP jest gotowa do działania, a NBP zapewne będzie się koncentrować się na instrumentach niestandardowych, pozostawiając stopy proc. na dotychczasowym poziomie. Notowania polskich obligacji skarbowych średnio- i długoterminowe nieznacznie straciły na wartości. Dochodowości wynosiły odpowiednio: (OK0521) -0,14% wobec -0,08% na koniec października, (PS1024) 0,22% wobec 0,20% oraz (DS1030) 1,23% wobec 1,15%. Z kolei złoty istotnie zyskał na wartości wobec głównych walut. Kursy wynosiły odpowiednio: EUR/PLN 4,48 vs 4,61 i USD/PLN 3,75 vs 3,96.

Polska – rynek akcji

Listopad okazał się być jednym z najlepszych miesięcy w historii krajowej GPW. Indeks WIG wzrósł o ponad 19% w tym okresie. Tym razem brylowały największe spółki z indeksu WIG20. WIG zmniejszył stratę od początku roku do 9,0%, a liderami wzrostów były spółki, które straciły najwięcej podczas pandemii, na czele z bankami. Licząc od początku roku z blue chips na największe wyróżnienie in plus zasługują Dino (+75%) i KGHM (+56%), natomiast in minus banki, CCC i spółki paliwowe (stopy zwrotu -35-57%). Indeks sWIG80 powrócił do najwyższych tegorocznych osiągnięć. Od początku roku jest na plusie 23,3%, co należy uznać za wynik bardzo dobry. Z pozytywnie zachowujących się walorów, ze stopami zwrotu rzędu setek procent (!), warto wyróżnić m.in. Mercator Medical, XTB czy Ten Square Games. Pojawienie się szczepionki spowodowało także zmianę nastawienia inwestorów do spółek z sektora tzw. starej ekonomii. Słabiej zaczęły zachowywać się spółki technologiczne, jak na przykład CD Projekt oraz Allegro. W ich miejsce zyskiwał sektor bankowy oraz spółki paliwowe, które to najbardziej powinny skorzystać na wynalezieniu szczepionki i spodziewanym ożywieniu gospodarczym w 2021 roku. Ryzykiem dla naszego rynku pozostaje obecnie sytuacja na rynkach globalnych, szczególnie na rynku amerykańskim, gdzie akcje są po bardzo silnych wzrostach, optymizm jest skrajnie wysoki i występuje podwyższone ryzyko korekty spadkowej. Z kolei mimo tak silnych wzrostów w listopadzie, wyceny naszych polskich spółek w dalszym ciągu są atrakcyjne.

Autor: Quercus TFI
powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz