Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Decydując się na inwestycję w fundusze musimy jej pilnować - wywiad z Grzegorzem Zalewskim

Jak uczestnicy funduszy inwestycyjnych powinni reagować na gwałtowne ruchy indeksów rynkowych?  Mam na myśli zarówno osoby, które już zainwestowały w fundusz, jak i te, które dopiero rozważają inwestycję.

Tak na prawdę odpowiedź zależy od wcześniejszego planu, który inwestor przygotował w związku z inwestycją. Oczywiście większość ludzi takich planów nie robi, nie zastanawia się nad tym, jak się zachować w przypadku „najgorszego" scenariusza, licząc wyłącznie na zyski w długim terminie. To błąd. Już na początku inwestycji powinniśmy określić, jak zachowamy się w sytuacji pogorszenia koniunktury. Możemy skorzystać w tym wypadku z technik wykorzystywanych przez zawodowych inwestorów, czyli określić poziomy, przy których zamykamy pozycję lub przesuwamy środki do mniej zmiennych funduszy (np. obligacji lub pieniężnych).

Po czym poznać, że to, co obserwujemy, jest tylko przejściowym przereagowaniem pewnych informacji (w górę lub w dół), a nie zmianą trendu?

To jest konsekwencja planu, o którym wspomniałem wcześniej. Jeśli ustalimy sobie na przykład, że gdy nasz fundusz spadnie o 15 lub 20 procent, lub gdy indeksy rynkowe przetną jakieś średnie (np. z 50 lub 100 sesji – bo to ma sens w przypadku inwestycji w fundusze), wtedy nie będziemy się zastanawiali nad wahaniami z dnia na dzień, tyko będziemy mieli plan do zrealizowania. Oczywiście na rynku zdarzą się sytuacje, gdy po sygnale nakazującym nam wycofanie się z inwestycji może powrócić dobra koniunktura, ale z tym powinniśmy się liczyć i też mieć jasno zdefiniowany plan powrotu na  rynek.

O inwestycja w fundusze mówi się często w naprawdę długoterminowej perspektywie, np. pięciu lat. Czy przy takim horyzoncie inwestycyjnym inwestorzy funduszowi w swoich decyzjach powinni się w ogóle kierować bieżącą sytuacją rynkową?

To kwestia indywidualna uzależniona od tego, o czym już wspomniałem, czyli planu inwestycyjnego. Inwestycja w fundusze powinna być co najmniej średnioterminowa. Poza grupą aktywnych graczy, którzy traktują fundusze jako jeszcze jeden rodzaj aktywów do spekulacji, zwykły człowiek wybiera tę formę, bo nie chce się zastanawiać codziennie, czy kupować czy sprzedawać. Niemniej jednak powinien określić ogólne ramy  postępowania, uwzględniając swoją tolerancję na ryzyko. Jednym z najprostszych rozwiązań będzie choćby posiłkowanie się długoterminowymi średnimi nałożonymi na wykres indeksu (jeśli inwestujemy w fundusz akcyjny).

A horyzont inwestycyjny, skłonności do ryzyka i jakość zarządzania są wystarczającymi czynnikami do podjęcia decyzji? Jeżeli na przykład jestem ryzykantem, mam kapitał do zamrożenia na 20 lat (skrajny przykład), wiem, że fundusz X jest dobry w akcjach – to mogę brać „w ciemno" fundusz akcji, nie zastanawiając się nad tym, co się będzie działo na rynkach?

Zamrożenia pieniędzy na tak długi okres jak 20 lat nigdy nie jest dobrym pomysłem. Proszę zwrócić uwagę na ostatnie 20 alt – upadek komunizmu, ze trzy silne hossy, trzy bardzo mocne bessy wywołane przez odmienne czynniki. Decydując się na jakąkolwiek inwestycję, musimy jej pilnować. Niekoniecznie codziennie, ale już raz na miesiąc czy kwartał warto sprawdzać, jaka jest sytuacja na rynku. Jeżeli zachowamy się profesjonalnie, czyli określimy warunki, które mają być spełnione, by zweryfikować sens naszej inwestycji, to jest spora szansa, że podczas kolejnej bessy zamkniemy inwestycje, zanim straty sięgną kilkadziesiąt procent.


Źródło: Parkiet

powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz