Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Propozycja inwestycyjna MetLife TFI - Sierpień 2021

Subfundusze dłużne


MetLife Subfundusz Konserwatywny

  • Czynniki, które do niedawna wywoływały presję na ceny długu (rosnąca na świecie inflacja, znoszenie obostrzeń i „wyzwolenie” odroczonego popytu), chwilowo odeszły na dalszy plan, a inwestorzy zaczęli dyskontować potencjalne, negatywne skutki szerzącego się wariantu delta koronawirusa. W efekcie od połowy maja na rynkach utrzymuje się trend spadkowy rentowności. Kupującym sprzyja również dość łagodna retoryka głównych banków centralnych.
  • Uważamy, że zjawisko spadających dochodowości ma charakter przejściowy, a obawy o rosnącą inflację wkrótce znów wezmą górę. W Polsce lipcowa inflacja CPI (wstępny odczyt) wyniosła 5% r/r, wobec 4,4% r/r w czerwcu i oczekiwań na poziomie 4,7% r/r. W Radzie Polityki Pieniężnej dominuje pogląd, że jej podwyższony poziom to konsekwencja czynników podażowych (wzrost cen ropy i innych surowców) oraz administracyjnych (podwyżki cen energii elektrycznej, za wywóz śmieci, etc.), będących poza kontrolą krajowej polityki pieniężnej. Tymczasem, analitycy są zdania, że do końca roku dynamika wzrostu cen będzie się utrzymywać w okolicach 4,5-5% r/r. Wyraźnych sygnałów trendu dezinflacyjnego nie widać, a w niektórych kategoriach presja cenowa nadal się buduje. Na wyceny długoterminowych instrumentów dłużnych niekorzystnie będą oddziaływać również ostatnie decyzje banków centralnych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Węgry); banki te już rozpoczęły proces zacieśniania polityki pieniężnej.
  • W obliczu rosnącego ryzyka wzrostu rynkowych stóp procentowych dobrym rozwiązaniem będzie zakup jednostek subfunduszu, którego istotnym komponentem są obligacje zmiennokuponowe, w tym obligacje korporacyjne oraz obligacje indeksowane wskaźnikiem inflacji.

Subfundusze mieszane


MetLife Subfundusz Aktywnej Alokacji

  • W lipcu obserwowaliśmy niewielkie, kilkuprocentowe wzrosty rynków zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie Zachodniej, które doprowadziły indeksy na kolejne szczyty hossy. Na drugim biegunie znalazł się zaś indeks MSCI EM, tracąc w minionym miesiącu aż 7%. To efekt zapowiedzi, przez chińskie władze, zaostrzenia regulacji dotyczących spółek technologicznych.
  • Dla S&P 500 lipiec był szóstym miesiącem z rzędu zakończonym na plusie. Z sektorów najlepiej radziły sobie spółki użyteczności publicznej, ochrony zdrowia, deweloperzy oraz spółki technologiczne. Słabiej wypadły banki oraz firmy paliwowe. Byki wspierał trwający sezon wyników, gdzie po zaraportowaniu przez ponad 60% spółek oczekiwany wzrosty zysków w IIQ 21 prognozowany jest na 85% r/r vs oczekiwanie +63% r/r miesiąc temu.
  • W trakcie mienionego miesiąca przez rynki rozwinięte przeszła szybka kilkudniowa korekta, która była raczej realizacją oczekiwanego scenariusza korekcyjnego, a pandemiczne obawy pretekstem do spadków niż jej fundamentem. Po raz kolejny okazało się to być dobrą okazją do zwiększenia alokacji w akcje.
  • W perspektywie kolejnych miesięcy można oczekiwać kontynuacji ożywienia gospodarczego w największych gospodarkach świata, a łagodna polityka banków centralnych nadal powinna wspierać ceny akcji w średnim terminie.
  • Wyższy, w porównaniu do funduszy stabilnego wzrostu, średni poziom zaangażowania na rynku akcji w FIO Aktywnej Alokacji pozwala w większym stopniu korzystać z pozytywnych trendów w tym segmencie rynku kapitałowego; jednocześnie możliwa jest silna redukcja ekspozycji na akcje w przypadku perspektywy długotrwałych spadków.
  • W obecnym środowisku podwyższonej zmienności sytuacja na rynkach kapitałowych może podlegać istotnym wahaniom na przestrzeni dni czy tygodni, przez co kluczowa staje się możliwość elastycznego reagowania. Subfundusz w istotnym stopniu oparty jest o spółki najbardziej płynne oraz ma szeroki dopuszczalny zakres alokacji w instrumenty akcyjne, dzięki czemu w przypadku dużych ruchów na rynkach jest w stanie szybko dostosować się do nowych realiów.

Subfundusze akcji


MetLife Subfundusz Akcji Polskich

  • Zachowanie polskiego rynku akcji w lipcu było zbliżone do tego co obserwowaliśmy na rynkach rozwiniętych. Miesiąc zakończyliśmy 2,5% wzrostem indeksu WIG, a spośród branż wyróżniały się spółki handlowe, które korzystają z odroczonego popytu po otwarciu gospodarek.
  • Dane makroekonomiczne w większości regionów świata były dobre lub bardzo dobre. W Polsce indeks PMI, obrazujący koniunkturę w przemyśle, wzrósł w lipcu do poziomu 57,6 pkt., będącym drugim najwyższym wynikiem w historii, potwierdzając silne odbicie gospodarcze.
  • Również z frontu walki z koronawirusem do inwestorów napływają pozytywne informacje. Na przykładzie Wielkiej Brytanii widać, że IV fala wirusa nie przekroczyła poprzedniej, a na dodatek w II połowie lipca tempo zakażeń zaczęło spadać. Istotne jest również, że nowa fala nie spowodowała istotnego wzrostu hospitalizacji czy śmierci, potwierdzając tym samym skuteczność szczepionek.
  • Obecnie brak jest istotnych czynników przemawiających za zakończeniem długoterminowego trendu wzrostowego czy sugerujących głęboką korektę cen akcji. Pomimo utrzymującej się wysokiej inflacji, inwestorzy wierzą w zapewnienia bankierów centralnych o jej przejściowym charakterze, co oddala temat potencjalnego taperingu.
  • Na rynku polskim warto dodatkowo zwrócić uwagę np. na postępującą zmianę profilu głównych indeksów giełdowych w postaci coraz większego udziału przedsiębiorstw prywatnych, jak również planów transformacji sektora energetycznego w kierunku bardziej atrakcyjnym z punktu widzenia inwestorów.
  • Subfundusz stanowi ciekawą alternatywę dla poszukujących ekspozycji na szeroki rynek akcji polskich, dokonując selekcji zarówno spośród atrakcyjnie wycenianych blue chipów, jak również małych i średnich spółek giełdowych.

MetLife Subfundusz Akcji Rynków Wschodzących

  • W lipcu indeks MSCI EM spadł o 7%. Kluczowym powodem była wyprzedaż firm technologicznych w obawie przed nasilającymi się działaniami władz chińskich: najpierw wobec Alibaby (brak zgody na IPO Ant Group oraz 2,8 mld USD katy) i Tencenta (WeChat), później wobec Didi (konkurenta Ubera) nakazując spółce usunięcie aplikacji ze sklepu kilka dni po IPO na NYSE. W drugiej połowie lipca pojawiły się również informacje o regulacjach uderzających w spółki działające w obszarze edukacji, które miałyby mocno ograniczać ich zyskowność. Silna reakcja rynków, skłoniła Pekin do reakcji i uspokojenia nastrojów. W naszej ocenie rynek przereagował i w najbliższych miesiącach będzie wracał do równowagi.
  • Prezydentura Joe Bidena daje nadzieję na poprawę relacji USA z Chinami oraz, pośrednio, bardziej przychylne nastawienie inwestorów do akcji rynków wschodzących.
  • Ambitne plany fiskalne w Stanach Zjednoczonych, z jednej strony, powinny stanowić solidne wsparcie dla gospodarki w najbliższych kwartałach. Z drugiej strony, będą się one najprawdopodobniej wiązały z koniecznością wprowadzenie podwyżek podatków, co zostało już zapowiedziane przez administrację amerykańską.
  • Powyższy fakt, w połączeniu z wysokim tempem szczepień na całym świecie i perspektywą wyraźnej poprawy globalnej sytuacji makroekonomicznej w drugiej połowie roku, może skłaniać inwestorów do poszukiwania alternatyw inwestycyjnych poza USA i wpływać na osłabienie amerykańskiej waluty, zwiększając tym samym relatywną atrakcyjność akcji rynków wschodzących.
  • Konsekwencją nowego układu sił na amerykańskiej scenie politycznej oraz powolnego zanikania, w miarę postępów w szczepieniach, największego ryzyka ostatnich miesięcy, jakim jest pandemia koronawirusa, powinna być kontynuacja rotacji kapitału w kierunku sektorów value/cyklicznych, relatywnie licznie reprezentowanych w wielu indeksach akcji rynków wschodzących. Subfundusz jest produktem typu fund of funds, inwestującym w jednostki uczestnictwa wyselekcjonowanych zagranicznych funduszy inwestycyjnych, zarządzanych przez globalnych asset managerów.
  • Subfundusz zabezpiecza ryzyko walutowe związane ze zmianami kursów walut, w których denominowane są nabywane przez Subfundusz jednostki uczestnictwa - klient partycypuje w zmianie wartości zagranicznych jednostek uczestnictwa, przy zminimalizowanym ryzyku zmienności walut, w których są one denominowane, względem PLN.

Zobacz fundusze MetLife TFI w bossafund.pl »

 

powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz