Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Komentarz miesięczny Quercus Obligacji Skarbowych - Lipiec 2021

QUERCUS Obligacji Skarbowych


Lipiec, zgodnie z wzorcem sezonowym, przyniósł wzrosty na lokalnym rynku obligacji. Na przestrzeni ostatnich 15 lat, indeks Treasury BondSpot Poland zawsze kończył lipiec dodatnią stopą zwrotu. Subfundusz QUERCUS Obligacji Skarbowych zyskał w ostatnim miesiącu 0,21% i nadal jest najlepszy wśród długoterminowych funduszy obligacji skarbowych w 2021 roku. Licząc ostatnie dwanaście miesięcy, inwestycja w nasz fundusz przyniosła zysk 1,48%.

Rynek dłużny nadal pozostaje mocno zmienny. Widać to było również w lipcu. Pierwsze dni nowego półrocza przyniosły straty, które udało się odrobić z nawiązką w drugiej części miesiąca. Pozytywną stopę zwrotu przyniosło zaangażowanie w polskie długoterminowe obligacje skarbowe oraz w obligacje indeksowane inflacją. Zyski byłyby wyższe, gdyby nie negatywna kontrybucja ze strony kontraktów na zagraniczne obligacje, głównie amerykańskie. W ostatniej dekadzie lipca częściowo zrealizowaliśmy zyski i zmniejszyliśmy ekspozycję na długoterminowe benchmarki, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Ryzyko portfela, mierzone wskaźnikiem duration, wyniosło na koniec lipca 4,1 roku, a ryzyko walutowe jest w pełni zabezpieczone.

QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy


Kolejny bardzo dobry miesiąc ma za sobą subfundusz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy. Stopa zwrotu w lipcu wyniosła 0,18%. Od początku roku QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy zyskał już 0,94%, nadal plasując się w czołówce funduszy dłużnych uniwersalnych, zgodnie z klasyfikacją portalu Analizy Online. Za ostatnie dwanaście miesięcy stopa zwrotu wynosi 1,83%. Największy wpływ na wynik w lipcu miało pozytywne zachowanie obligacji korporacyjnych.

W lipcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, wzrosły aktywa subfunduszu. QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy postrzegany jest jako alternatywa dla depozytów, stąd tak duży napływ nowych środków. W ostatnich tygodniach zwiększyliśmy poduszkę płynnościową, która zostanie wykorzystana przy okazji nadchodzących emisji na rynku pierwotnym. Wśród obligacji skarbowych, największy udział posiadają obligacje, których wartość zależy od bieżących odczytów inflacyjnych. W części korporacyjnej nadal skupiamy się renomowanych podmiotach i liderach w swoich branżach.

Wydarzenia rynkowe


Ostatnie tygodnie na rynkach dłużnych stały pod znakiem danych inflacyjnych. Mocne wzrosty cen w wielu krajach były napędzane przez wysokie ceny ropy naftowej oraz drożejącą żywność. Wstępny odczyt inflacji konsumenckiej w Polsce wyniósł w lipcu 5%. To samo zjawisko można zaobserwować w pozostałych gospodarkach naszego regionu. Wg czerwcowych danych, inflacja na Węgrzech wyniosła 5,3%, w Rumunii 3,9%, w Czechach 2,8%, a na Słowacji 2,9%. Zgodnie z prognozami nie jest to przejściowe zjawisko. Co prawda, inflacja lekko obniży się w przyszłym roku, ale i tak pozostanie znacznie powyżej celów założonych przez poszczególne banki centralne. Napędzać ją będzie bardzo mocny rynek pracy, który z jednej strony (podażowej) podwyższy koszty w przedsiębiorstwach, a z drugiej (popytowej) pozwoli gospodarstwom domowym na zakupy droższych produktów i usług. Gospodarki rozwinięte również borykają się z problemem inflacyjnym. Ceny są znacznie wyższe niż jeszcze na początku roku. W USA czerwcowa inflacja wyniosła 5,4%, a w Wielkiej Brytanii 2,5%. W Niemczech ukazał się już nawet lipcowy odczyt - 3,8%. W tych krajach widać ewidentnie efekty otwierania gospodarki, które powinny ustąpić w kolejnych kwartałach. Można przypuszczać, że już w przyszłym roku inflacja zbliży się do wyznaczonych celów. Nie wszystkie banki centralne zareagowały na te podwyższone odczyty w analogiczny sposób. Czesi i Węgrzy rozpoczęli cykl podwyżek stóp procentowych już w czerwcu. Na dzień pisania komentarza mają za sobą już po dwie podwyżki i nic nie wskazuje na to, żeby to miały być ich ostatnie decyzje. Narodowy Bank Polski przyjął postawę wyczekującą i zapowiada, że wzrost kosztu pieniądza nastąpi najwcześniej na początku 2022 roku. Pomimo wysokiej inflacji, lipiec przyniósł spadki rentowności na głównych światowych rynkach długu. Rentowność amerykańskich, 10-letnich obligacji skarbowych spadła w lipcu z 1,47% do 1,22%, a niemieckich z -0,21% do -0,46%. Polski rynek obligacji skarbowych pozostawał w lipcu pod wpływem dwóch sił: umocnienia na rynkach bazowych i podwyżek stóp w regionie. Ostatecznie, znaczne spadki rentowności u naszych zachodnich sąsiadów przeważyły. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych (stary benchmark) spadła z 1,63% do 1,59%, 5-letnich z 1,26% do 1,06%, a dwulatek z 0,40% do 0,36%.

Polska gospodarka


Dane makroekonomiczne zaprezentowane w lipcu wskazują na mocne odbicie gospodarcze. Wysokie nominalne dynamiki nie powinny dziwić biorąc pod uwagę niską, zeszłoroczną bazę. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,6% rok do roku, a produkcja przemysłowa aż o 18,4% w stosunku do czerwca 2020 roku. Bardzo dobrze wygląda rynek pracy. Wynagrodzenia rosną o 9,8%, a zatrudnienie o 2,8% rok do roku. Stopa bezrobocia wynosi 5,9%. Inflacja CPI wzrosła do poziomu 5% - znacznie przekraczając oczekiwania analityków i ekonomistów. Posiedzenie RPP z początku lipca nie przyniosło zmian parametrów polityki monetarnej. Zaprezentowane projekcje (PKB i CPI) były jeszcze bardziej optymistyczne niż te zaprezentowane na wiosnę. W sierpniu nie ma spotkania RPP, więc o oczekiwaniach poszczególnych członków możemy dowiedzieć się z publikowanych przez nich artykułów i wywiadów.

Perspektywy


W najbliższych miesiącach oczekujemy podwyższonej zmienności na rynkach dłużnych. Z jednej strony sprzyjać będą: niska podaż obligacji skarbowych na rynku pierwotnym w związku ze znaczną poduszką płynnościową Ministerstwa Finansów, wysokie zaspokojenie (80%) potrzeb pożyczkowych w bieżącym roku oraz gołębie nastawienie prezesa Glapińskiego. Z drugiej strony pamiętać należy, że banki centralne w naszym regionie już rozpoczęły normalizację polityki pieniężnej i – zwłaszcza przez inwestorów zagranicznych – NBP może być postrzegany jako następny. My jednak oczekujemy pierwszych podwyżek stóp procentowych dopiero w I kwartale 2022 roku.

Autor: Mariusz Zaród, Zarządzający QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy
powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz