- Opis wskaźników
- Wskaźniki ryzyka
Wskaźniki ryzyka
- Stress test
Próba sprawdzenia, jak w miesiącach znaczących spadków indeksu (do zdefiniowania) zachowywał się dany fundusz. Czy negatywne zmiany wartości jednostki były silniejsze niż indeksu, czy nie.
Przykład:
- Ryzyko/Zysk
Mapa pokazująca w jaki sposób na tle indeksów prezentuje się wybrany fundusz jeśli chodzi o średnioroczną stopę zwrotu oraz roczną zmienność.
Przykład:
- Rozkład miesięcznych stóp zwrotu
Graficzne pokazanie w jaki sposób rozkładają się miesięczne wyniki funduszu wokół poziomu 0.
Przykład:
Im więcej wyników znajduje się po stronie dodatniej tym większa szansa na zyski. Im większy rozrzut wyników po obu stronach osi - tym mniejsza stabilność uzyskiwanych wyników.
- Wskaźnik CALMAR
Wskaźnik ryzyka określający stosunek stopy zwrotu (liczonej średniorocznie) w relacji do maksymalnego obsunięcia.
Przykład:
Generalnie, im większa jego wartość, tym lepiej - oznacza bowiem, ile razy średnioroczna skumulowana stopa zwrotu przewyższa dotychczasowe obsunięcie. Wartości poniżej 1 oznaczają, że obsunięcie było wyższe, niż stopa zwrotu.
- Wskaźnik Sharpe'a
Wskaźnik ryzyka będący miarą relacji osiągniętej stopy zwrotu w relacji do zmienności miesięcznych stóp zwrotu.
Przykład:
Im większa wartość, tym inwestycja charakteryzuje się lepszą stopą zwrotu w relacji do ponoszonego ryzyka (zmienności). Jest to uproszczona wersja wskaźnika nie uwzględniająca stopy wolnej od ryzyka.
- Procent miesięcy ze stratą
Procentowa wartość miesięcy w czasie, których fundusz ponosił straty.
Przykład:
- Maksymalne obsunięcie (obsunięcie kapitału)
Procentowa strata, jakiej fundusz doświadczył od najwyższej wartości aktywów netto do wartości najniższej.
Przykład:
Wartość maksymalnego obsunięciainformuje o najwyższej stracie w historii funduszu i jest często traktowana jako jeden ze wskaźników ryzyka.
Przykład:
- Beta podczas spadków
Wskaźnik beta wyliczany wyłącznie w okresach, gdy indeks zmniejszał swoją wartość. Dzięki temu wskaźnikowi możemy sprawdzić, czy zarządzający reaguje aktywnie na zmiany koniunktury.
Przykład:
Jeśli fundusz charakteryzuje się betą=1, ale podczas spadków indeksu beta wynosi poniżej 0,5, może to oznaczać, że zarządzający dostosowuje portfel do zmian koniunktury rynkowej (istotnie redukuje zaangażowanie na rynku podczas spadków).
- Beta
Miara ryzyka, próbująca ocenić zmienność inwestycji/funduszu poprzez porównanie historycznych stóp zwrotu do stopy odniesienia(zwykle indeksu rynku - np. SP500, WIG20).
Przykład:
Beta funduszu = 1 oznacza, że zachowywał się on dokładnie tak samo jak indeks. Beta = 0,8 oznacza, że zmiany funduszu stanowiły zwykle 80% zmian indeksu (mniejsza zmienność), zaś beta = 1,2 oznacza, że zmienność funduszu była wyższa od indeksu o 20%.
- Maksymalny miesięczny zysk
Wartość pokazuje ile maksymalnie zyskał fundusz w ciągu jednego miesiąca w badanym okresie.
Przykład:
- Maksymalna miesięczna strata
Wartość pokazuje ile maksymalnie stracił fundusz w ciągu jednego miesiąca w badanym okresie.
Przykład:
- VAR99
(Value at Risk, wartość narażona na ryzyko). Jedna z miar ryzyka, wykorzystywana do próby oszacowania prawdopodobieństwa straty inwestycji, bazująca na historycznych wynikach.
Przykład:
VAR 99% mówi, nam, że z prawdopodobieństwem 99% strata z inwestycji w kolejnym miesiącu nie powinna wynieść wiecej niż podana wartość.
- Miesięczna zmienność
Miara odchylenia stóp zwrotu od ich średniej w danym okresie (odchylenie standardowe stóp zwrotu w ujęciu miesięcznym). Pozwala ocenić historyczną zmiennoś inwestycji.
Przykład:
Im wyższy poziom odchyleniastandardowego tym większe są odchylenia od średnich stóp zwrotu i tym samym większe ryzyko inwestycji.
- Roczna zmienność
Odchylenie standardowe stóp zwrotu w ujęciu rocznym. Jedna z miar ryzyka ukazująca w jaki sposób odchylają się od średniego wyniku (stopy zwrotu) wartości inwestycji. Służy do oceny atrakcyjności inwestycji pod kątem oczekiwanego ryzyka.
Przykład:
Im wyższa wartość, tym większa historyczna zmienność rocznych stóp zwrotu i tym większych wahań można się spodziewać, przy inwestycji w dany fundusz.
Web Content DisplayTheme Journal DisplayNasze inne usługi
Skontaktuj się z nami
Masz pytania?? Zadzwoń lub napisz do nas:
+48 (22) 50 43 104
801 104 104
Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora
Znajdź nasze placówki
Wybierz województwo, aby wyświetlić placówki Domu Maklerskiego BOŚ.
Informujemy, że rozmowy z naszymi pracownikami są nagrywane. W przypadku rozmów oraz korespondencji elektronicznej związanych ze świadczeniem usług przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, wykonywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, lub nabywania lub zbywania instrumentów finansowych na własny rachunek, zapis rozmowy zostanie udostępniony na żądanie osoby uprawnionej przez okres wymagany przepisami prawa, nie krótszy niż 5 lat.
Copyright © 2019Powered by Atos
- Ryzyko/Zysk