Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Komentarz miesięczny MetLife - Lipiec 2020

 

Rynek akcji
 

Trzeci miesiąc z rzędu wzrostów cen akcji

Czerwiec był trzecim z rzędu miesiącem wzrostów cen akcji na większości giełd na świecie. Cały drugi kwartał dla wielu indeksów giełdowych był najlepszy od około 20 lat. W przypadku rynku amerykańskiego nadal największe wzrosty notowały spółki technologiczne – Nasdaq Composite w miesiąc zyskał 6% ustanawiając maksimum wszech czasów. W Europie pozytywnie wyróżniał się rynek niemiecki – indeks DAX zwyżkował o ponad 6%. Relatywnie mocno zachowały się rynki wschodzące – MSCI Emerging Markets wzrósł o 7%.

W Polsce prym wiodły małe spółki – sWIG80 zwiększył wartość o blisko 8%, docierając do poziomu najwyższego od ponad 2 lat. Indeksy średnich i dużych spółek zanotowały wyraźnie mniejsze zwyżki – mWIG40 o 3,2%, a WIG20 o 2,1%. Zdecydowanie najmocniejszą branżą była energetyka – indeks sektora wzrósł aż o 33%, na bazie zapowiedzi spółek o wyraźniejszym zwrocie w stronę odnawialnych źródeł energii oraz możliwości wydzielenia aktywów węglowych (kopalni i elektrowni) do jednej spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa. Dosyć dobrze zachowały się spółki surowcowe (WIG Górnictwo +6,1%), z jednej strony dyskontujące ożywienie gospodarcze na świecie, z drugiej – reagujące na zmniejszenie wydobycia metali (miedzi, cynku, srebra) w Ameryce Południowej (ograniczenia w pracy kopalni w związku z koronawirusem). Nieco wyraźniejsze wzrosty zanotowały też banki (WIG Banki +4,6%), nadal jest to jednak zdecydowanie najsłabszy sektor od początku 2020 roku. W czerwcu najsłabiej wypadły spółki chemiczne – przede wszystkim Ciech, który zasygnalizował spadek popytu na szkło (wytwarzane m.in. z sody produkowanej przez tą spółkę) ze strony branży motoryzacyjnej.

Głównym powodem mocnego zachowania rynków akcji w ostatnich miesiącach była bardzo łagodna polityka banków centralnych (zbliżone do zera stopy procentowe i duże wartości skupowanych obligacji rządowych i korporacyjnych) oraz liczone w setkach miliardów dolarów i euro różnego rodzaju rządowe programy wsparcia dla firm i konsumentów. W połączeniu ze znoszeniem większości restrykcji w przemieszczaniu się ludności i funkcjonowaniu firm przełożyło się to również na dynamiczne odbicie wskaźników makroekonomicznych w czerwcu. Najbardziej było to widoczne w indeksach wyprzedzających koniunktury. W strefie euro PMI dla sektora przemysłowego wzrósł do 47,4 pkt (w kwietniowym minimum wynosił 33,4 pkt), w tym we Francji do 52,3 pkt, poziomu najwyższego od lutego 2018 r. W Polsce skala ożywienia także była wyraźna – zwyżka PMI z 31,9 pkt w kwietniu do 47,2 pkt w czerwcu. W Chinach Caixin Manufacturing PMI był najwyższy od początku bieżącego roku (51,2 pkt), a w USA, ISM Manufacturing (52,6 pkt) wyznaczył ponad roczne maksimum.

Skala odbicia cen akcji w ostatnich kilkunastu tygodniach jest zaskakująca dla dużej części uczestników i obserwatorów rynku. Warto przypomnieć, że w połowie marca nastroje były zupełnie inne, a wielu ekonomistów ostrzegało przed największą od 90 lat recesją w światowej gospodarce. Tąpniecie w danych makroekonomicznych za kwiecień było duże, ale ostatnie 2 miesiące wskazują też na dosyć mocne odbicie. Powrót do aktywności sprzed COVID-19 zajmie pewnie kilka kwartałów, ale prawdopodobnie będzie to trwało krócej niż się 3 miesiące temu obawiano.

To, co może budzić obawy w krótkim terminie, to stosunkowo duży optymizm wśród inwestorów giełdowych – ceny wielu akcji prawdopodobnie znacząco wyprzedziły poprawę wyników w spółkach. Poziom wycen jest relatywnie wysoki i wynika głównie z dużej ilości wolnych środków na rynku, „wypychanych” z lokat bankowych i instrumentów dłużnych rekordowo niskimi stopami procentowymi. Widać to w przypadku inwestorów instytucjonalnych, ale również wśród klientów indywidualnych, zarówno w USA, jak i w Polsce. Jak podał Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych w marcu i kwietniu otwartych zostało 47 tys. rachunków maklerskich (wzrost o 3,7%), najwięcej od 10 lat. Znalazło to odzwierciedlenie w mocnym zachowaniu segmentu małych spółek i indeksu sWIG80.

Czynnikiem, który może mieć największy wpływ na koniunkturę w średnim terminie jest polityka banków centralnych. Ewentualne zapowiedzi ze strony FED czy ECB stopniowego zmniejszania sum bilansowych mogą doprowadzić do korekty na rynku akcji. Dyżurnym tematem, powracającym co jakiś czas, jest kwestia wojen handlowych. Zaostrzenie retoryki przez USA stanowi potencjalne ryzyko dla obecnych wycen spółek. Na koniec, nie należy też zapominać, że „walka” z koronawirusem jeszcze się nie zakończyła.

Rynek obligacji
 

Mała stabilizacja

Ostatni miesiąc pierwszego półrocza przebiegał dosyć spokojnie na rynku długu. Jak widać w tabelce obok, zmiany rentowności obligacji rządowych w czerwcu były niewielkie. Było to skorelowane z prowadzoną w tym czasie polityką monetarną. Ostatnie posiedzenia głównych banków centralnych, czy też protokoły z tych posiedzeń, nie dostarczyły nowych istotnych z punktu widzenia inwestorów informacji. Wypowiedzi bankierów wskazywały na chęć utrzymywania niskich stóp procentowych przez znacząco długi okres oraz kontynuację ogłoszonych wcześniej programów skupu aktywów. Jednocześnie kierowano apele do rządów, aby dalej wspierały gospodarki krajowe za pomocą pakietów pomocowych i fiskalnych.

Dzięki współpracy rządów i banków centralnych nastąpiła mała stabilizacja cen długu skarbowego i dalsze zawężenie spreadów kredytowych.

Mimo to, w bieżących publikacjach strategów i ekonomistów, coraz częściej pojawiają się oczekiwania, co do wystramiania się krzywych rentowności. O ile tzw. krótki koniec jest dobrze zakotwiczony, poprzez wspomniane wcześniej deklaracje dotyczące pozostawienia stóp referencyjnych na niezmienionych niemal zerowych poziomach, to na dłuższym końcu stale ciąży presja podażowa pochodząca z nowych emisji. Można to już było zauważyć na przykładzie polskiej dziesięciolatki, której rentowność w czerwcu wzrosła o 20 pkt. bazowych.

W Polsce, oprócz dynamicznie powiększającego się deficytu budżetowego (na koniec maja wyniósł 25,9 mld zł), na kształtowanie się cen obligacji o dłuższym terminie zapadalności niewątpliwie miały również wpływ anegdotyczne doniesienia o „inflacji paragonowej”. Media zalały obrazki przedstawiające wydruki z kas fiskalnych z wysokimi cenami usług kosmetycznych, fryzjerskich i restauracyjnych. Ostatecznie tzw. szybki odczyt CPI za czerwiec wskazał na wzrost inflacji miesiąc do miesiąca aż o 0,7%, a rok do roku o 3,3%. Inflacja bazowa z kolei skoczyła do poziomu nie notowanego od 2002 r., tj. do 3,8% r/r. I chociaż nadal analitycy rynkowi prognozują lekki spadek cen w dalszej części tego i na początku przyszłego roku, to mało kto wypowiada słowo „deflacja” w kontekście Polski. Niestety brak konferencji prasowych po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej nie sprzyja lepszemu zrozumieniu decyzji przez nią podejmowanych, ani także nie ułatwia interpretacji procesów inflacyjnych i gospodarczych zachodzących w kraju.

Nadal mamy do czynienia z nadpłynnością w systemie bankowym. O jej ogromnej skali świadczą liczby dotyczące przeprowadzonych emisji 7-dniowych bonów pieniężnych NBP, których zadaniem jest „ściąganie” nadmiaru gotówki od banków komercyjnych. Średnia czerwcowa z 4 przetargów wyniosła 152 mld złotych. Dla porównania średnia kwota emisji w całym roku 2019 wyniosła 65 mld. Jednocześnie od marca bieżącego roku Bank Gospodarki Krajowej oraz Polski Fundusz Rozwoju wyemitowali łącznie 117 miliardów złotych obligacji „covidowych”. Część z tej kwoty, w operacjach strukturalnych „outright buy”, skupił NBP, co dodatkowo zwiększyło podaż pieniądza w systemie. Banki komercyjne jednak póki co chętniej inwestują w wyżej wymienione bony NBP, obligacje „covidowe” (które oferują wysoką premię do instrumentów rządowych), obligacje skarbowe o zapadalności do 5 lat, czy też w papiery o zmiennym kuponie, niż w aktywa o dłuższych terminach do wykupu. Taka strategia wydaje się roztropna biorąc pod uwagę niepewność związaną z opóźnianą nowelizacją tegorocznego budżetu i co za tym idzie – z poznaniem ostatecznej wysokości potrzeb pożyczkowych państwa.

Jak dotąd, ogłoszona przez Ministerstwo Finansów niewielka podaż obligacji skarbowych na trzeci kwartał, sprzyja posiadaczom długich pozycji. Programy emisyjne BGK oraz PFR są już wykorzystane w ponad połowie. Pojawia się zainteresowanie nimi również wśród inwestorów zagranicznych, a do tego niewykluczone są emisje eurowe, które odciążyłyby rynek krajowy.

Wobec wszystkich tych czynników i pomimo prognoz ekonomistów, nie należy odrzucać możliwości spadku dochodowości obligacji 10-letnich do poziomu 1,00%. Oczywiście realizacja takiego scenariusza w dużej mierze zależeć będzie od rynków bazowych. A propos których… również panuje przekonanie wśród analityków o powolnym wzroście rentowności długich obligacji. Przypomnieć jednak należy, że Fed poważnie analizuje możliwość zastosowania tzw. kontroli krzywej rentowności na podobieństwo Banku Japonii, a ostatnio również Banku Australii. Dla inwestorów to byłby kolejny istotny „game changer”.

 

Zobacz fundusze MetLife TFI w bossafund.pl »

 

Niniejsze opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień jego sporządzenia i ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedmiotowe opracowanie nie powinno stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Autorzy oraz MetLife Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. Niniejszy materiał nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej. MetLife Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. i Fundusze Inwestycyjne zarządzane przez MetLife Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. nie gwarantują osiągnięcia założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Historyczne wyniki inwestycyjne Funduszy Inwestycyjnych nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników inwestycyjnych w przyszłości. Inwestycje w Fundusze Inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym, włącznie z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanego kapitału. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji w dany Subfundusz jest uzależniona od daty zbycia oraz odkupienia jednostek uczestnictwa, wysokości pobranych opłat manipulacyjnych oraz obowiązków podatkowych uczestnika. Powyżej 35% wartości aktywów poszczególnych Subfunduszy MetLife FIO Parasol Krajowy (nie dotyczy MetLife Subfunduszu Globalnych Innowacji, MetLife Subfunduszu Multistrategia) oraz aktywów poszczególnych Subfunduszy Krajowych MetLife SFIO Parasol Światowy może być lokowane w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski. Aktywa Subfunduszy Zagranicznych MetLife SFIO Parasol Światowy lokowane są w większości w jednostki uczestnictwa zagranicznych subfunduszy wskazanych w Statucie MetLife SFIO Parasol Światowy (nie dotyczy MetLife Subfunduszu Akcji Europejskich oraz MetLife Subfunduszu Akcji Ameryki Łacińskiej). Wartość aktywów netto: Subfunduszy MetLife FIO Parasol Krajowy (nie dotyczy MetLife Subfunduszu Obligacji Skarbowych, MetLife Subfunduszu Konserwatywnego), Subfunduszy Krajowych MetLife SFIO Parasol Światowy (nie dotyczy MetLife Subfunduszu Konserwatywnego Plus i MetLife Subfunduszu Obligacji Plus) oraz Subfunduszy Zagranicznych MetLife SFIO Parasol Światowy (nie dotyczy MetLife Subfunduszu Obligacji Światowych), cechuje się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego Subfunduszu lub na stosowane techniki zarządzania tym portfelem. Szczegółowe informacje, w tym szczegółowy opis czynników ryzyka, znajdują się w Prospekcie Informacyjnym i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów MetLife SFIO Parasol Światowy oraz w Prospekcie Informacyjnym i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów MetLife FIO Parasol Krajowy, dostępnych na stronie internetowej www.metlife.pl oraz u podmiotów prowadzących dystrybucję.

Profil ryzyka KIID to profil ryzyka Subfunduszu wyrażony syntetycznym wskaźnikiem ryzyka (profil ryzyka i zysku), który obrazuje poziom historycznych wahań Jednostki Uczestnictwa mierzony odchyleniem standardowym tygodniowych stóp zwrotu z jednostki uczestnictwa za okres obejmujący 5 lat działalności funduszu. Dane historyczne, takie jak dane stosowane przy obliczaniu wskaźnika syntetycznego, nie dają pewności co do przyszłego profilu ryzyka Subfunduszu. Ze względu na swoją konstrukcję syntetyczny wskaźnik ryzyka nie obejmuje szeregu ryzyk występujących w Subfunduszu, ryzyka istotne dla poszczególnych subfunduszy zostały wymienione w dokumencie Kluczowe Informacje dla Inwestorów. Nie ma gwarancji, że wskazana kategoria profilu ryzyka i zysku pozostanie niezmienna. Przypisanie Subfunduszu do określonej kategorii może z czasem ulec zmianie. Najniższa kategoria ryzyka nie oznacza inwestycji wolnych od ryzyka.

Autor: MetLife TFI S.A.
powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz