Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Komentarz miesięczny MetLife - Grudzień 2020

Rynek akcji


Euforia

Tegoroczny listopad będzie na długo zapamiętamy w historii rynków kapitałowych. W ciągu czterech tygodni indeksy giełdowe odnotowały bowiem bezprecedensowe wzrosty. Iskrą, która wywołała euforię wśród inwestorów okazała się informacja o wynalezieniu skutecznej szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Dodatkowo do kupna akcji zachęcał odebrany pozytywnie przez giełdy wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Najlepiej wypadła giełda w Tokio, gdzie indeks Nikkei osiągnął najwyższe notowania od 30 lat. Relatywnie najgorzej wypadły zaś akcje w Nowym Jorku, co jednak nie przeszkodziło tamtejszym indeksom w ustanowieniu historycznych szczytów notowań.

Dynamiczne wzrosty cen akcji odnotowaliśmy również na naszym rynku. Najlepszym indeksem okazał się WIG20, który wrósł o ponad 20%. Indeks średnich spółek zwyżkował o ponad 16%, natomiast sWIG80 odnotował wzrost o ponad 15%. Spośród indeksów branżowych najlepiej zachowały się akcje banków, firm odzieżowych i spółek paliwowych. Najsłabiej wypadły sektory defensywne – telekomunikacja oraz informatyka.

Jak zawsze, w sytuacji tak gwałtownych zmian notowań akcji pojawiają się pytania. Czy reakcja rynków nie była przesadzona? Czy akcje są właściwie wycenione? Czy to początek dłuższego trendu? I jak zawsze odpowiedź nie jest tak jednoznaczna.

Niewątpliwie doniesienia o wynalezieniu skutecznej szczepionki, a ściślej rzecz biorąc kilku szczepionek (obecnie w ostatniej fazie testów jest 11 preparatów) mają fundamentalne znaczenie dla prognozowania przebiegu pandemii a tym samym kształtowania się koniunktury gospodarczej na świecie w najbliższych miesiącach. Specjaliści różnią się w swoich ocenach kiedy rozpoczną się szczepienia (najczęściej oczekuję się, że będzie to przełom roku), jak długo potrwają i kiedy poszczególne kraje zapanują nad epidemią. Generalnie można przyjąć, że dopiero latem lub wczesną jesienią przyszłego roku sytuacja zdrowotna na świecie powinna być już na tyle dobra, że nie będzie konieczności wprowadzania ograniczeń w funkcjonowaniu poszczególnych branż i sektorów.

Trzeba jednak zauważyć, że światowa gospodarka jak na razie dobrze poradziła sobie z funkcjonowaniem w warunkach pandemii. Największe spadki PKB miały miejsce w drugim kwartale tego roku, jednak już w trzecim nastąpiła silna poprawa w większości krajów. Nie doszło do załamania produkcji i konsumpcji, trwałego i silnego wzrostu bezrobocia czy istotnego wzrostu inflacji. Również najnowsze odczyty wskaźników koniunktury PMI pokazują, że nastroje wśród przedsiębiorców są dobre. Amerykański ISM Manufacturing oscyluje wokół poziomu 60 punktów, chiński PMI wokół 55, zaś w strefie euro wskaźnik ten wynosi obecnie 53,8 pkt.

Z jednej strony mamy więc nadzieję na powrót do normalności, ale dopiero mniej więcej za rok. Z drugiej strony gospodarkę światową, która dzięki ogromnemu wsparciu rządów i banków centralnych wraca na ścieżkę wzrostu. Czy kroplówka podana gospodarce wystarczy na te najbliższe miesiące, aby utrzymać wzrost do zakończenia pandemii i czy wiara inwestorów się nie zachwieje? No cóż, jak zwykle czas pokaże, ale pamiętajmy, że nawet najwierniejsi z wiernych miewają chwile zwątpienia.

Rynek obligacji


Rynki dłużne w odwrocie?

W listopadzie rynki obligacji znalazły się pod presją. Rytm notowaniom nadawały napływające co i rusz informacje o postępach firm farmaceutycznych w tworzeniu szczepionek przeciw COVID-19. Na giełdach akcji zapanowała euforia, rynki dłużne znalazły się w „odwrocie”.

Wzrosty rentowności nie były jednak duże. Zarówno na rynkach bazowych (USA, Niemcy), jak i rynku polskim, „koszt długu” w skali miesiąca wzrósł zaledwie o 10-15 punktów bazowych. Na przełomie listopada i grudnia niemieckie papiery 10-letnie handlowane były po ok. -0,56% a za oceanem po 0,85%.

W kraju, pomimo lekkiej przeceny obligacje utrzymywały rekordowe wyceny. Popyt nieustannie skupiał się na początku i środku krzywej rentowności. Noty o terminach wykupu do jednego roku ponownie handlowano z lekko ujemnymi wartościami; papiery 2-letnie na poziomie stopy interwencyjnej Narodowego Banku Polskiego lub nawet poniżej jej wartości tj. 0,1%; 5-cio letnie po 0,45%. Aktualny benchmark 10-letni (DS1030) znalazł się na poziomie 1,25%.

Przyczyną wysokich wycen (pomijając ekspansywną politykę monetarną banku centralnego i skup aktywów) pozostaje utrzymująca się nadpłynność sektora bankowego. Instytucje od wielu miesięcy lokują rekordowe nadwyżki pieniężne w 7-dniowych operacjach otwartego rynku. Obecna ich wartość to, bagatela, 180 mld PLN.

Wzrost optymizmu związanego z perspektywą zażegnania kryzysu pandemicznego widać w notowaniach instrumentów pochodnych na stopę procentową (Forward Rate Agreement). Do niedawna wyceniano tu dalsze obniżki stóp, jednak ostatnio wyceny kontraktów pokazują ich stabilizację na poziomie 0,10% w perspektywie 2 lat.

Aktywność Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego – instytucji odgrywających główną rolę w procesie łagodzenia skutków pandemii – nieco spadła. Wartość emisji przeprowadzonych w ostatnich tygodniach była niewielka. Narodowy Bank Polski w dalszym ciągu sygnalizuje gotowość do przeprowadzania operacji „sterylizujących”, polegających na organizowaniu aukcji odkupu, dlatego każda zwiększona podaż będzie wywierała jedynie krótkotrwałą presję na rynek.

Na uwagę zasługuje ożywienie rynku obligacji korporacyjnych. Przedsiębiorstwa chcą wykorzystać nadpłynność sektora finansowego, oferując swoje obligacje. Pojawiły się oferty z branży leasingowej, handlu detalicznego, handlu paliwami, deweloperskiej oraz meblowej.

Do końca roku nie będzie aukcji sprzedaży papierów skarbowych a jedynie aukcje zamiany. Ministerstwo Finansów ma dużą poduszkę płynnościową i zaspokojone potrzeby pożyczkowe na ten rok.

Tymczasem, oczy wszystkich zwrócone będą na firmy farmaceutyczne, które podejmują wysiłki w celu opracowania skutecznych szczepionek przeciw COVID-19. Ostatnie doniesienia napawają optymizmem. Pierwsze państwa już zaplanowały a nawet wprowadzają programy szczepień swoich obywateli. Pomyślne zażegnanie kryzysu pandemicznego może się jednak okazać niekorzystne dla rynków obligacji a w perspektywie najbliższych miesięcy doprowadzić do stopniowego wzrostu ich rentowności.

Zapraszamy do zapoznania sie z komentarzem rynkowym zarządzających MetLife TFI na październik 2014 r.

 

Zobacz fundusze MetLife TFI w bossafund.pl »

Autor: MetLife Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz