Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Rozmowy o inwestowaniu UNIQA TFI - Maj 2021

 

Na pytania o ocenę aktualnej sytuacji rynkowej i funduszy odpowiada Karol Paczuski zarządzający funduszami w UNIQA TFI odpowiedzialny za trzy subfundusze UNIQA Obligacji Korporacyjnych, UNIQA Globalnych Strategii Dłużnych oraz UNIQA Amerykańskich Obligacji Korporacyjnych

Łukasz Bugaj: Ostatnie odczyty inflacji w USA i Polsce były zaskakująco wysokie Czy hydra inflacja podnosi swoją głowę?

Karol Paczuski: Rzeczywiście nie brakuje ostatnio zaskoczeń w danych o wzroście cen konsumpcyjnych Trzeba jednak pamiętać o szerszym kontekście tych odczytów Odnoszą się one bowiem do okresu ścisłego lockdownu zaaplikowanego w wielu gospodarkach na przełomie I i II kw minionego roku To tak zwane efekty bazy, czyli już względnie znormalizowane ceny odnosimy do zaniżonych przez pandemię cen sprzed roku Dobrze oddaje to cena ropy naftowej, która jest istotnym składnikiem kosztów transportu W Polsce nałożył się na to także wzrost kosztów administracyjnych bądź energii elektrycznej Chodzi między innymi o koszty wywozu śmieci, które w tym roku przyciągnęły niemałą uwagę Jeżeli dodamy te dwa czynniki, to okazuje się, że podwyższyły one inflację w kraju o 2 pkt proc Bez nich inflacja byłaby mniej więcej w celu Efekty te w dalszej części roku powinny wygasać, ale w ich miejsce pojawi się zapewne aktualnie mniej widoczna inflacja związana z odbudowującym się popytem Zresztą ten rodzaj wzrostu cen zauważyć już można w USA, gdzie otwarcie gospodarki następuje szybciej Za oceanem obserwujemy także wpływ czeków wysyłanych Amerykanom, którzy w ten sposób otrzymali środki rzędu 1400 dolarów, choć jeszcze w grudniu otrzymali 600 dolarów wsparcia Ponadto, zasiłek dla bezrobotnych wzrósł do 400 dolarów tygodniowo Wydaje się więc, że inflacja utrzyma się wokół górnych ograniczeń pasma tolerowanego przez banki centralne.

Zmieniać się będzie nieco jej charakter z wywołanej efektami bazowymi na inflację związaną ze stroną popytową Banki centralne będą te tendencje bacznie obserwowały, ale nie będą chciały szybko reagować, aby nie popełnić błędu zbyt wczesnego wyhamowania ożywienia gospodarczego

Ł B: W ślad za wyższymi odczytami inflacji rosną rynkowe stopy procentowe, co negatywnie wpływa na wiele funduszy dłużnych Gdzie w takim środowisku szukać w miarę bezpiecznego schronienia?

K P: Głównym kanałem negatywnej transmisji są długoterminowe obligacje skarbowe, których ceny spadły po wzroście rentowności z poziomu 1 15 na początku lutego do niemal 2 0 w połowie maja W tym kontekście warto przypomnieć o odwrotnej relacji pomiędzy cenami obligacji a ich rentownością Skoro inwestorzy aktualnie żądają wyższego oprocentowania niż na początku roku, to ceny obligacji stałokuponowanych (czyli o stałym oprocentowaniu) musiały spaść Ten mechanizm zaobserwowaliśmy w USA, Europie Zachodniej oraz w Polsce Odbił się on na wszystkich typach obligacji, czyli także na obligacjach korporacyjnych Spośród obligacji przedsiębiorstw bardziej wrażliwe są obligacje o wyższym ratingu inwestycyjnym Obligacje typu High Yield zachowywały się lepiej i w tym obszarze upatrywałbym okazji do schronienia w okresie presji na wzrost rynkowych stóp procentowych Warto przy tym pamiętać, że rynek zdążył już sporo wycenić i przykładowo w kraju oprocentowanie 10 cio letnich obligacji skarbowych wróciło już do poziomu sprzed pandemii Oznacza to, że poziom rentowności zaczyna być atrakcyjny Oczywiście rynek rządzi się swoimi prawami i między innymi z uwagi na czynniki bardziej emocjonalne rentowności mogą jeszcze wzrosnąć Nie zmieni to jednak podejścia krajowej Rady Polityki Pieniężnej, czyli wait and see Zresztą w obecnym układzie Rady rychła podwyżka stóp procentowych jest bardzo mało prawdopodobna Dodatkowo, zanim ją zobaczymy, wpierw zostanie ograniczony lub wygaszony programu skupu obligacji.

Ł B: Zarządzasz trzema funduszami dłużnymi z naszej oferty Które z nich według Ciebie w szczególności warto posiadać w części dłużnej zdywersyfikowanego portfela?

K P: Cześć dłużną podzieliłbym na krajową i zagraniczną W przypadku części krajowej niezmiennym rozwiązaniem dla osób o najniższej akceptacji ryzyka jest UNIQA Ostrożnego Inwestowania To rozwiązanie o najniższej zmienności i małej wrażliwości na zmiany rynkowych stóp procentowych, o których rozmawialiśmy wcześniej Wiąże się to jednak z bardzo niską, możliwą do osiągnięcia, stopą zwrotu W przypadku tego rozwiązania nie ma więc mowy o ochronie przed inflacją Dla osób o nieco większej skłonności do ryzyka dobrym krajowym rozwiązaniem jest UNIQA Obligacji Korporacyjnych W jego przypadku zmienność jest nieco większa, ale także potencjalna stopa zwrotu jest wyższa W tym subfunduszu poza krajowymi obligacjami wiarygodnych kredytowo przedsiębiorstw jest także domieszka 10 15 zagranicznych obligacji typu High Yield bądź Investment Grade Z uwagi na chęć zachowania dużej płynności ok 20 aktywów jest zainwestowania w obligacje skarbowe bądź gwarantowane przez Skarb Państwa W przypadku zagranicznej części skłaniałbym się do subfunduszu UNIQA Globalnych Strategii Dłużnych To aktywnie zarządzany przeze mnie subfundusz Aktualnie ma on największą ekspozycję na obligacje typu High Yield w których moim zdaniem drzemie największy potencjał do zarobku.

Autor: Karol Paczuski, zarządzający funduszami w UNIQA TFI
powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz