Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Rozmowy o inwestowaniu UNIQA TFI - Czerwiec 2021

Na pytania o ocenę aktualnej sytuacji rynkowej i funduszy odpowiada Andrzej Nowak, zarządzający funduszami w UNIQA TFI, odpowiedzialny za dwa subfundusze: UNIQA Akcji i UNIQA Selektywny Akcji Polskich oraz za część akcyjną w subfunduszach PPK.

Łukasz Bugaj: Odpowiadasz za zarzadzanie dwoma subfunduszami uniwersalnymi polskich akcji. Czym się one różnią i do kogo są kierowane?

Andrzej Nowak: W naszej ofercie mamy dwa subfundusze polskich akcji o takim samym benchmarku w 95 proc. składającym się z indeksu WIG. Oba rozwiązania się od siebie jednak dość zauważalnie różnią. Pierwszy, czyli UNIQA Akcji, jest subfunduszem, w którym odstępstwa od benchmarku, czyli tzw. „active bets” nie są duże. W konsekwencji jest to rozwiązania dla osób, chcących mieć ekspozycje na polski rynek akcji, ale niekoniecznie chcą na siebie brać ryzyka związanego z osobą zarządzającą. Z kolei UNIQA Selektywny Akcji Polskich, jak sama nazwa wskazuje, jest bardziej selektywny w swej naturze. W jego przypadku odejścia od benchmarku mogą być istotniejsze. To rozwiązanie charakteryzuje się większą elastycznością i daje większe pole manewru dla osoby zarządzającej. Mogę więc dość aktywnie podchodzić do selekcji spółek i przeważać te, które w naszej opinii mają przed sobą lepsze perspektywy, a niedoważać bądź wręcz unikać spółek, w przypadku których przyszłość rysuje się w mniej optymistycznych barwach. W tym rozwiązaniu uczestnik zgadza się więc mieć nie tylko ekspozycję na szeroko pojęty polski rynek akcji, ale oczekuje także aktywnej roli zarządzającego w kreowaniu dodatkowej wartości, czyli tak zwanej alfy. Subfunduszami zarządzam od lekko ponad 5 lat, więc w tym okresie można przyjrzeć się im wynikom na tle indeksu WIG oraz konkurencji.

Ł.B.: Można się więc pokusić o pewne podsumowanie ostatnich 60 miesięcy. Powiedz więc jak w tym okresie radzą sobie oba rozwiązania.

A.N.: Radzą sobie bardzo dobrze, mimo że polski rynek do szczególnie sinych nie należał. Pierwszy subfundusz, czyli UNIQA Akcji bardzo dobrze spełnił swoją główną funkcję, czyli dość wiernie odwzorował stopę zwrotu z indeksu WIG. Udało się więc odrobić opłatę za zarządzanie, która jeszcze niedawno do niskich nie należała, ale w ostatnim czasie systematycznie spada. Można więc oczekiwać, że także w przyszłości uda się dość wiernie odwzorować zachowanie polskiego rynku. Ponadto subfundusz ten mógł pochwalić się stopą zwrotu o 11 pkt. proc. wyższą od średniej dla grupy akcji polskich uniwersalne. Średniej tej nie udało się więc wygenerować takiej stopy zwrotu, jak indeks WIG. Z kolei w przypadku UNIQA Selektywny Akcji Polskich mowa jest o dość zauważalnym pobiciu rynku w postaci indeksu WIG. Subfundusz ten przyniósł bowiem stopę zwrotu o lekko ponad 20 pkt. proc. wyższą, co jest istotną różnicą na korzyść jego uczestników. Jeszcze lepiej wyglądał wynik na tle średniej w grupie, gdyż był od niej dwukrotnie wyższy. W konsekwencji moja strategia umożliwiła plasowanie w ścisłej czołówce grupy pod względem wyników. Ponadto jeżeli uwzględnimy ryzyko w postaci zmienności ceny jednostek uczestnictwa subfunduszy, to UNIQA Selektywny Akcji Polskich był najlepszym rozwiązaniem dla inwestora. Mowa o wskaźniku information ratio. W jego przypadku bierze się pod uwagę nie tylko stopę zwrotu, ale także ryzyko z jakim ta stopa zwrotu się wiąże. Za okres ostatnich 5 lat mój subfundusz może pochwalić się najwyższym odczytem tego wskaźnika w swojej grupie. Aktywne i selektywne podejście w przypadku tego rozwiązania zdało więc egzamin, gdyż nie tylko przyniosło satysfakcjonującą stopę zwrotu, ale do tego nie zostało to okupione ponadprzeciętną zmiennością wyników, czyli w skrócie nadmiernym ryzykiem.

Ł.B.: Wiemy już czym się różnią dwa subfundusze, którymi zarządzasz oraz jak się zachowywały w przeszłości. Może teraz pokusisz się opinię na temat kondycji polskiego rynku, która w trwającym kwartale zaskakuje in plus.

A.N.: W ostatnich latach polski rynek do szczególnie mocnych nie należał i pozostające na nim mogły czuć frustrację względem inwestorów obecn rynkach zagranicznych. Wydaje się jednak, że patrząc w przyszłość perspe wygląda dość korzystnie. Za nami bowiem dość ważne jednorazowe nega czynniki, które podcinały skrzydła rynkowi. Mowa przykładowo o zm wprowadzonych w funkcjonowaniu OFE, wprowadzeniu podatku bank czy konsekwentnie realizowanej polityce klimatycznej UE. To jedna przeszłość, którą zdyskontowaliśmy w postaci straconej ostatniej d Wyglądając w przyszłość mówić raczej można o serii pozytywnych czyn Jednym z nich jest program PPK, który jest taką jaskółką zmian idący właściwym kierunku. Zresztą dopisują sami inwestorzy, którzy są na wypychani przez środowisko bardzo niskich stóp procentowych. In plus z się zmieniać także sam rynek. Pojawiają się ciekawe oferty publiczne, wi może udało się zakończyć negatywną passę w postaci zdejmowania sp parkietu. Wsparciem będzie także środowisko makroekonomiczne. O bardzo korzystnej polityki pieniężnej, w gospodarki wpompowano potężne programy fiskalne. Ciężko jest sobie wyobrazić, aby w takim środ akcje zachowywały się źle. Ponadto wśród bankierów centralnych przyzwolenie na podwyższoną inflację. Aby więc realnie zarobić trzeba wz siebie ryzyko w postaci mniejszej bądź większej ekspozycji na rynek Wydaje się więc, że polska giełda nie będzie złym miejscem do kreo war tości dla inwestorów.

powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz