Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Komentarz miesięczny MetLife TFI - Sierpień 2021

Rynek akcji


Olimpijski spokój

W lipcu zdecydowanie więcej emocji przyniosły nam rozpoczęte w Tokio igrzyska olimpijskie niż rynki akcji. Na większości giełd wciąż utrzymywał się trend boczny. Niemiecki DAX zmienił się w tym czasie o +0,1%, londyński FTSE 100 o -0,1%, zaś amerykański S&P500 o +2,3%. Na naszym rynku było podobnie, WIG20 wzrósł o 1,6%, sWIG odnotował symboliczny wzrost o 0,4%, pozytywnie wyróżnił się indeks średnich spółek rosnąc o 2,4%.

Tym razem dużo ciekawiej było na rynku kryptowalut, gdzie Bitcoin odrabiał straty po ostatnim krachu, rosnąc ponad 20%. Nadal mogliśmy obserwować osłabienie złotego zarówno do USD oraz EUR. Jak widać brak podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w warunkach wysokiej inflacji przynosi swoje efekty. Na rynku metali szlachetnych drożało złoto (+2,5%), taniało zaś srebro (-2,4%). Spośród indeksów branżowych najlepiej wypadły u nas akcje spółek z sektora telekomunikacyjnego oraz firmy odzieżowe i motoryzacyjne.

Stabilizacja na rynkach akcji, obserwowana w ostatnich tygodniach szczególnie w Europie jest odzwierciedleniem nastrojów panujących wśród uczestników życia gospodarczego na świcie. Najnowsze odczyty wskaźników w przetwórstwie przemysłowym zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych wciąż oscylują, co prawda wokół rekordowych wartości w historii, europejski PMI na poziomie 62,8 pkt., zaś amerykański ISM Manufacturing na poziomie 59,5 pkt. W Polsce indeks dla krajowego przetwórstwa osiągnął w lipcu wartość 57,6 pkt. – nieco poniżej rekordu odnotowanego w czerwcu (59,4 pkt.). Jednak coraz więcej przedsiębiorców zwraca uwagę na narastające problemy z brakami komponentów produkcyjnych (np. niedobór mikroprocesorów), wysokie ceny stali oraz surowców takich jak miedź, czy aluminium, a także rosnące koszty wynagrodzeń i transportu co ostatecznie może się przekładać na spadek rentowności firm w najbliższych miesiącach. Najmniej optymistyczni są obecnie chińscy przedsiębiorcy, gdzie PMI spadł już do poziomu 50,3 pkt. i był to najniższy odczyt od kwietnia 2020 roku. Jest to spowodowane przede wszystkim coraz większą ingerencją rządu w działalność prywatnych firm (np. możliwa zmiana prawa wg. której spółki technologiczne działające w obszarze edukacji miałyby się stać organizacjami „non profit”). Dodatkowo firmy z Państwa Środka narzekają na spadek tempa nowych zamówień eksportowych oraz rosnące restrykcje ze strony USA. Chodzi tu przede wszystkim o umieszczenie na początku lipca przez amerykański Departament Handlu na tzw. Entity List kilkunastu chińskich firm technologicznych. Pretekstem było naruszanie praw człowieka w regionie autonomicznym Xinjiang Uygur oraz wspieranie programów modernizacji wojska. Co ciekawe jest to m.in. jeden z powodów zaburzeń dostaw mikroprocesorów na światowe rynki. Czy te działania oznaczają początek nowej wojny handlowej między USA a Chinami? Trudno jeszcze w tej chwili na takie pytanie odpowiedzieć. Niemniej pokazuje to, że mimo zmiany gospodarza w Białym Domu priorytety amerykańskiej polityki pozostają niezmienne.

Biorąc pod uwagę to co dzieje się obecne w trzeciej co do wielkości gospodarce świata, spadające tempo szczepień w wielu krajach i ryzyko kolejnej fali epidemii w Europie oraz USA, ekonomiści zaczynają się zastanawiać czy skala postpandemicznego ożywienia gospodarczego w tym i przyszłym roku rzeczywiście będzie tak duża jak się wcześniej spodziewali. Sytuację dodatkowo komplikuje wzrost inflacji w wielu krajach do poziomów nie widzianych od lat. Stawia to banki centralne przed trudnym dylematem. Chcąc ograniczyć wzrost cen powinny one już teraz przystąpić do normalizacji polityki pieniężnej poprzez wygaszanie skupu aktywów oraz podwyżkę stóp procentowych. Jednak niepewność co do trwałości ożywienia gospodarczego sprawia, że na razie, przynajmniej największe z nich nie robią nic.

Można odnieść wrażenie, że zarówno posiadacze akcji, jak i bankierzy centralni czekają na dalszy rozwój sytuacji w światowej gospodarce zachowując olimpijski spokój i nie wykonując nerwowych posunięć. Czy ta strategia okaże się skuteczna? No cóż, jak zwykle pokaże czas.

Rynek obligacji


Inflacja nie odpuszcza

Lipiec przyniósł dalsze spadki rentowności obligacji. Za oceanem papiery średnio i długoterminowe znalazły się na poziomach z lutego br., tj. odpowiednio 0,75% i 1,25%, zaś niemieckie -0,75% i -0,40%. W Polsce dochodowość benchmarku 5-letniego zbliżyła się do 1%, a 10-letniego do 1,5%; dwulatki niezmiennie handlowano z yieldem 0,35%.

Czynniki, które do niedawna wywoływały presję na ceny długu (rosnąca na świecie inflacja, bliska perspektywa odmrażania gospodarek, znoszenie obostrzeń i „wyzwolenie” odroczonego popytu) chwilowo odeszły na dalszy plan a inwestorzy zaczęli dyskontować potencjalne, negatywne skutki szerzącego się wariantu delta koronawirusa. Kupującym sprzyja również dość łagodna retoryka głównych banków centralnych.

W Polsce czerwcowa inflacja CPI została potwierdzona na poziomie 4,4% r/r wobec 4,7% r/r w maju. Wyhamowało zarówno tempo wzrostu cen towarów (3,8% r/r vs 4,1% r/r), jak i usług (6,1% r/r wobec 6,8% r/r). Spadek inflacji wynikał po części z niższej niż w maju rocznej dynamiki cen paliw,ale skala spadku głównego wskaźnika okazała się głębsza od oczekiwań rynkowych przede wszystkim za sprawą niższej inflacji w kategoriach bazowych.

Analitycy szacują, że do końca roku wzrost cen będzie oscylował w okolicach 4,5-5% r/r. Póki co, wyraźnych sygnałów trendu dezinflacyjnego nie widać, a w niektórych kategoriach presja cenowa nadal się buduje. W RPP nadal dominuje pogląd, że podwyższony poziom inflacji to konsekwencja czynników podażowych (wzrost cen ropy i innych surowców) oraz administracyjnych (podwyżki cen energii elektrycznej, wywóz śmieci, etc.) będących poza kontrolą krajowej polityki pieniężnej. Podwyżek stóp procentowych, należy się spodziewać dopiero w sytuacji wyraźnych sygnałów, że wzrost cen wynika z czynników popytowych.

Europejski Bank Centralny na ostatnim posiedzeniu nie zmienił parametrów polityki pieniężnej w strefie euro. Stopa depozytowa w dalszym ciągu wynosi -0,5%, a stopa operacji refinansujących 0,0%. Program skupu aktywów (PEPP) ma trwać do marca 2022 r., a jego wartość nie ulegnie zmianie (1,850 mld euro). Tempo programu ma w dalszym ciągu być „znacząco wyższe” niż w pierwszych miesiącach roku. Rada Prezesów EBC nieco przebudowała swój komunikat. Najważniejsze zmiany dotyczą forward guidance, czyli zapowiedzi kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Wcześniej miały one pozostać na obecnym lub niższym poziomie do momentu, gdy prognozowana inflacja trwale obniży się nieco poniżej 2%. Teraz EBC traktuje barierę 2% symetrycznie dopuszczając okresowy wzrost inflacji powyżej tego poziomu.

Perspektywy dla rynków długu na najbliższe tygodnie pozostają niepewne. Wsparciem dla obligacji pozostaną banki centralne ze swoją łagodną retoryką i skupem aktywów oraz obawy o kolejne spowolnienie wywołane czwartą falą wirusa. Przecenę mogą wywołać nasilające się, niekorzystne zjawiska inflacyjne i zapoczątkowane przez niektóre banki (Czechy, Węgry) cykle podwyżek stóp procentowych.

Zobacz fundusze MetLife TFI w bossafund.pl »

powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz