Nawigacja okruszkowa
Lista artykułów

Podsumowanie 2016 roku na rynku funduszy

2016 rok był wyjątkowo dobry na rynku funduszy inwestycyjnych. Zdecydowana większość funduszy dostępnych w serwisie Bossafund zakończyła rok na plusie. W niektórych przypadkach stopy zwrotu były wyjątkowo imponujące.

Średnia stopa zwrotu wśród monitorowanych 121 funduszy akcji (zarówno polskich, jak i zagranicznych) wyniosła 9%. Tylko 16% funduszy akcji zakończyło rok 2016 stratą, przy czym największa wyniosła -22,34% (PZU Energia Medycyna Ekologia).

Zaledwie cztery fundusze spośród 58 funduszy mieszanych zakończyło rok stratą, zaś średnia zmiana jednostki w tej kategorii funduszy wyniosła 3,95%.

Na rynku funduszy dłużnych panowała również dobra sytuacja. W tym wypadku spośród 54 funduszy 45 przyniosły zyski, zaś średnia stopa zwrotu wyniosła 2,13%.

Tylko jeden fundusz pieniężny zakończył rok minimalną stratą. Pozostałe przyniosły zysk, który średnio wynosił 1,52%.

Kategoria inne obejmująca fundusze o bardzo różnorodnych strategiach (gra na krótko, rynki surowcowe) wygląda w tym zestawieniu najgorzej. Średnia wynik w 2016 r. zakończył się stratą na poziomie -0,66%. Blisko połowa funduszy spośród 22 miała wynik ujemny.


 

Liderami w tej kategorii zostały fundusze inwestujące na rynkach zagranicznych, zgarniając pięć pierwszych miejsc.
Najlepszy wynik +76% zanotował PKO Surowców Globalny. Ze względu na swoją politykę inwestycyjną należy on do grupy najbardziej ryzykownych, co widać po wynikach z poprzednich lat. Dzięki tak imponującemu zyskowi fundusz odrobił straty, które ponosił w ostatnich trzech latach. Większość zysków została wypracowana w pierwszej połowie roku. W przypadku inwestycji w ten fundusz należy mieć na uwadze jego wysokie wskaźniki zmienności.

Diagram: PKO Surowców Globalny – wyniki w ujęciu miesięcznym

PKO Surowców Globalny - wyniki


Wśród funduszy akcji działających na rynku polskim zwycięzcą okazał się MetLife Akcji Średnich Spółek ze stopą zwrotu 23%. Warto jednak zwrócić uwagę, że dwucyfrowe wyniki wśród tych funduszy udało się osiągnąć aż 24 funduszom. MetLife Akcji średnich Spółek dzięki wzrostom, które trwają od lutego 2009 roku znalazł się na poziomie najwyższym od ośmiu lat (od kwietnia 2008).

DIAGRAM MetLife Akcji Średnich Spółek – skumulowana stopa zwrotu na tle indeksu WIG


 

Czołówkę tabeli zwycięzców w przypadku funduszy mieszanych zdominowały tym razem fundusze polskie (w pierwszej dziesiątce znalazły się tylko 3 fundusze zagraniczne). Wygranym okazał się INVESTOR Zrównoważony, który dla swoich inwestorów zarobił 13,8%. Jest to równocześnie jeden z najefektywniejszych funduszy na rynku. Rok 2016 był już piątym z rzędu, gdy fundusz przyniósł zyski swoim posiadaczom. Podczas minionych pięciu lat fundusz zyskał 68% i znajduje się w tej chwili na swoich historycznych maksimach. Przy blisko dwukrotnie niższej zmienności niż indeks WIG20 jest to jeden z liderów w swojej grupie. Średnioroczny zysk tego funduszu od początku działalności (1998 rok) to 8,61%.

Diagram: Investor Zrównoważony – wyniki od początku działalności

 

Pośród mieszanych funduszy zagranicznych najlepszy okazał się PKO Strategicznej Alokacji zyskując 11,9%. W poprzednich latach jego cena praktycznie nie zmieniała się (niewielkie straty i niewielkie zyski w latach 2013-2015), uzyskany wynik jest podobny do tego z 2012 roku (13,9%). Takie zachowanie sprawia, że średnioroczny zysk tego funduszu w ostatniej pięciolatce wynosi 3,8%.

Biuletyn o funduszach Bossafund wyszukaj fundusz

Rozkład stóp zwrotu wśród krajowych funduszy dłużnych w 2016 roku nie był zbyt duży i mieścił się w przedziale od 4,2% do -2,02%. Najlepszy okazał się AVIVA Dłużnych Papierów Korporacyjnych. Równocześnie był to jeden z dwóch funduszy dłużnych działających na rynku polskim, które znalazły się w pierwszej dziesiątce. Pierwszych osiem miejsc zostało zdominowanych przez fundusze działające na rynkach zagranicznych. Średnioroczna stopa zwrotu tego funduszu od początku działalności (2011) wynosi 4,7% przy relatywnie niskiej rocznej zmienności.

Liderem rankingu okazał się fundusz działający poza Polską NN Globalny Długu Korporacyjnego, w przypadku którego inwestorzy zarobili niemal 16% w 2016 roku. Fundusz funkcjonuje od 2010 roku i do tej pory tylko jeden rok (2015) skończył z wynikiem ujemnym. Od początku swojej aktywności zyskał ponad 70%, ze średnioroczną stopą zwrotu podobną do funduszy akcyjnych, czyli 8,11%. Roczna zmienność tego funduszu wynosi 7%. Wysoko jak na fundusz dłużny, ale trzeba pamiętać, że w portfelu znajdują się obligacje korporacyjne denominowane w walutach obcych.


DIAGRAM NN Globalny Długu Korporacyjnego – Stopy zwrotu


 


Kategoria funduszy o najmniejszym ryzyku przyniosła średnio w 2016 roku 1,52% zysku. Najlepszy okazał się fundusz działający na rynkach zagranicznych UNIAktywny Pieniężny, który zyskał 2,93%. Fundusz funkcjonuje od grudnia 2015 trudno więc na razie oceniać go w kryteriach długoterminowych.
Wśród funduszy działających na rynku polskim najlepszym funduszem pieniężnym okazał się INVESTOR Płynna Lokata zyskujący 2,7%. Tym samym utrzymuje swoją dziesięcioletnią średnioroczną stopę zwrotu, która wynosi 2,95%.
 


Kategoria obejmująca fundusze o przeróżnych strategiach cechuje się równocześnie największą zmiennością wyników poszczególnych funduszy. Najlepszy wynik to 57% i należał do PKO Akcji Rynku Złota, który zalicza się do grupy funduszy inwestujących na rynkach zagranicznych. Fundusz ten działa zaledwie od połowy 2015 roku i w pierwszym roku swojej działalności przyniósł stratę na poziomie 28%. W tak krótkim czasie zaprezentował się jako wyjątkowo agresywny fundusz o wysokiej zmienności. Miesięczne (!) stopy zwrotu oscylowały do tej pory w przedziale od -21% do 30%.


DIAGRAM PKO Akcji Rynku Złota – wskaźniki ryzyka

 

Wśród krajowych najlepszy wynik nie był już tak imponujący i wyniósł zaledwie 4,6% i może się nim pochwalić BPH FIO Strategii Akcyjnej. Fundusz działa od 2008 roku i w tym czasie zarobił zaledwie 13%, co daje średnioroczny zysk na poziomie 1,5%. Mimo niskiej zmienności praktycznie utrzymuje się na zbliżonych poziomach od sierpnia 2011 roku.
Ponieważ w tej grupie jest największa różnorodność strategii, co zaowocowało również dużymi stratami, warto wspomnieć o liderze spadków. Został nim SUPERFUND Alternatywny tracąc w 2016 roku ponad 22%. Tym samym fundusz znajduje się w okolicach swojego historycznego obsunięcia na poziomach najniższych od momentu startu w 2013 roku (sprawdź czym jest maksymalne obsunięcie w opisie wskaźników ryzyka).

 

DIAGRAM Superfund Alternatywny – maksymalne obsunięcie od początku działalności

Biuletyn o funduszach Bossafund wyszukaj fundusz

powrót
Widok zawartości stron

Informacja o ryzyku:

Inwestowanie w tytuły uczestnictwa wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, nie daje gwarancji zysku i może wiązać się z poniesieniem strat wskutek spadku wycen tytułów uczestnictwa. Inwestycje w tytuły uczestnictwa funduszu nie są zobowiązaniem oraz nie są gwarantowane, a jednostki uczestnictwa funduszy nie są depozytem bankowym i istnieje możliwość utraty zainwestowanego kapitału. Wyniki inwestycyjne funduszy osiągane w przeszłości nie są gwarancją osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Wartość inwestycji (wycena tytułów uczestnictwa) może rosnąć lub maleć, a w określonych okolicznościach zbywalność jednostek uczestnictwa funduszy może być ograniczona lub wyłączona. Środki zainwestowane w tytuły uczestnictwa nie są objęte ustawowym systemem gwarantowania. Pełna informacja dotycząca wysokości opłat bieżących pobieranych przez TFI z tytułu posiadania, zamiany lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy, a także informacje o rodzaju i istocie ryzyka związanego z inwestowaniem w tytuły uczestnictwa zawarte są we właściwej karcie funduszu, prospekcie informacyjnym, kluczowych Informacjach dla inwestorów lub publicznym dokumencie informacyjnym, które DM BOŚ S.A. udostępnia na stronie internetowej www.bossafund.pl

Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Prezentowane powyżej wiadomości i analizy (dalej: Komentarze) zostały przygotowane przez DM BOŚ S.A. lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych z którymi DM BOŚ S.A. zawarł umowę o dystrybucję jednostek uczestnictwa.

Komentarze mają charakter reklamowy i promocyjny oraz nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Niniejsze Komentarze opublikowane zostały wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią porady inwestycyjnej, doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu art. 76 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ani rekomendacji do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiejkolwiek inwestycji w tytuły uczestnictwa. Komentarze są publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Komentarze, w tym wszelkie opinie, prognozy, kalkulacje i szacunki w nich zawarte są wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ S.A. lub danego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Przedstawione w Komentarzach informacje finansowe są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym i nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych lub podobnych wyników w przyszłości. Informacje zawarte w Komentarzach mogą stanowić stwierdzenia dotyczące przyszłości. Stwierdzenia takie mogą być identyfikowane poprzez użycie określeń dotyczących przyszłości, takich jak np. „może”, „będzie”, „spodziewa się”, „jest oczekiwany”, „powinno”, „przewiduje się”, „uważać”, „sądzić”, „zakłada się”, a także ich zaprzeczeń, ich odmian lub zbliżonych terminów. Stwierdzenia dotyczące przyszłości wiążą się z szeregiem znanych i nieznanych ryzyk, niepewności oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na wyniki, poziom działalności, osiągane cele funduszu i spowodować, że będą one istotnie różne od zakładanych przyszłych wyników.

Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych nie jest zobowiązany do aktualizowania ani weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń dotyczących przyszłości, które mogą być zawarte w danym Komentarzu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przyszłych zdarzeń, powzięcia nowych informacji czy wystąpienia jakichkolwiek innych okoliczności.

DM BOŚ S.A. lub dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego materiał został opublikowany w serwisie bossafund.pl nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie Komentarzy ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania Komentarzy lub zawartych w nich informacji.

Widok zawartości stron

Biuletyn o funduszach Bossafund
wyszukaj fundusz